Raport bieżący

Raport okresowy

Sprawozdanie RN

Raport bieżący

Błędy walidacji formularza

Wybierz okres:oddo
03.01.2008
Raport bieżący nr 1/2008Informacja o niestosowaniu niektórych zasad "Dobrych praktyk spółek notowanych na GPW".

Informacja o niestosowaniu niektórych zasad "Dobrych praktyk spółek notowanych na GPW".

 

Zarząd Mennicy Polskiej S.A., w związku z wejściem w życie w dniu 1 stycznia 2008 roku Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW, wprowadzonych na podstawie Uchwały nr 12/1170/2007 Rady Giełdy z dnia 4 lipca 2007 r., przekazuje do publicznej wiadomości informację o zasadach ładu korporacyjnego, których Mennica Polska S.A. nie będzie stosowała w sposób trwały lub będą stosowane w ograniczonym zakresie:

II. Dobre praktyki realizowane przez zarządy spółek giełdowych

1. Spółka prowadzi korporacyjną stronę internetową i zamieszcza na niej:

2) życiorysy zawodowe członków organów spółki,
Obecnie Spółka publikuje na swojej stronie internetowej życiorysy członków organów Spółki w ramach raportu bieżącego publikowanego po powołaniu do pełnienia funkcji w organach Spółki. Powyższa informacja zostanie dodatkowo powiązana z nazwiskami członków organów Spółki na stronie internetowej po uaktualnieniu i potwierdzeniu tych życiorysów.

4) informację o terminie i miejscu walnego zgromadzenia, porządek obrad oraz projekty uchwał wraz z uzasadnieniem, a także inne dostępne materiały związane z walnymi zgromadzeniami spółki, co najmniej na 14 dni przed wyznaczoną datą zgromadzenia,
Zasada nie jest stosowana w części dotyczącej terminu zamieszczania na stronie internetowej Spółki projektów uchwał wraz z uzasadnieniami i innych dostępnych materiałów związanych z walnymi zgromadzeniami Spółki. Termin przekazywania do publicznej wiadomości treści projektów uchwał wraz z załącznikami, na co najmniej 8 dni przed wyznaczoną datą zgromadzenia, o którym mowa w § 39 ust. 1 pkt. 3 w zw. z § 97 ust. 5 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie raportów bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych, jest terminem wystarczającym do zapoznania się z ich treścią.

5) w przypadku, gdy wyboru członków organu spółki dokonuje walne zgromadzenie – udostępnione spółce uzasadnienia kandydatur zgłaszanych do zarządu i rady nadzorczej wraz z życiorysami zawodowymi, w terminie umożliwiającym zapoznanie się z nimi oraz podjęcie uchwały z należytym rozeznaniem,
Stosowanie tej zasady jest uwarunkowane gotowością akcjonariuszy uprawnionych do udziału w walnym zgromadzeniu do dobrowolnego przyjęcia zobowiązania do przekazywania Spółce informacji o swoich zamiarach w zakresie zgłaszania kandydatów do składu Rady Nadzorczej Spółki przed odbyciem zgromadzenia. Spółka deklaruje, że w przypadku zgłoszenia do porządku obrad zgromadzenia punktu dotyczącego zmian w składzie Rady Nadzorczej, wystąpi do wnioskującego o przekazanie uzasadnienia wraz z życiorysem zawodowym kandydata lub kandydatów. Informacje te zostaną niezwłocznie umieszczone na stronie internetowej po ich otrzymaniu. W przypadku nie otrzymania tych informacji, Spółka poinformuje o odstępstwie od tej zasady.

6) roczne sprawozdania z działalności rady nadzorczej, z uwzględnieniem pracy jej komitetów, wraz z przekazaną przez radę nadzorczą oceną pracy rady nadzorczej oraz systemu kontroli wewnętrznej i systemu zarządzania ryzykiem istotnym dla spółki,
Zasada nie jest stosowana w części dotyczącej sprawozdania z pracy komitetów oraz oceny systemu kontroli wewnętrznej i systemu zarządzania ryzykiem istotnym dla spółki. W ramach  Rady Nadzorczej nie istnieją komitety. Ze względu na brak systemu kontroli wewnętrznej i systemu zarządzania ryzykiem istotnym dla Spółki będących w kompetencji Rady Nadzorczej, Rada Nadzorcza nie przedstawi oceny tych systemów.

7) pytania akcjonariuszy dotyczące spraw objętych porządkiem obrad, zadawane przed i w trakcie walnego zgromadzenia, wraz z odpowiedziami na zadawane pytania,
Zasada nie jest stosowana. W Spółce nie jest prowadzony szczegółowy zapis przebiegu obrad walnego zgromadzenia, zawierający wszystkie wypowiedzi i pytania. O umieszczeniu poszczególnych kwestii w protokołach walnego zgromadzenia decyduje ich przewodniczący, kierując się przepisami prawa, wagą danej sprawy oraz uzasadnionymi żądaniami akcjonariuszy. Realizacja tej zasady nastąpi zgodnie z poszanowaniem art. 428 K.s.h., ze szczególnym uwzględnieniem § 3 i 4 tego artykułu, czyli pytania wraz z odpowiedziami zostaną umieszczone na stronie internetowej niezwłocznie po spełnieniu warunków określonych w przytoczonym przepisie.

11) powzięte przez zarząd, na podstawie oświadczenia członka rady nadzorczej, informację o powiązaniach członka rady nadzorczej z akcjonariuszem dysponującym akcjami reprezentującymi nie mniej niż 5% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki,
Stosowanie tej zasady jest uwarunkowane gotowością członka rady nadzorczej do dobrowolnego przyjęcia zobowiązania do przekazywania spółce informacji o swoich powiązaniach z akcjonariuszem dysponującym akcjami reprezentującymi nie mniej niż 5% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Spółki. Spółka deklaruje, że wystąpi do członków Rady Nadzorczej o złożenie oświadczenia dotyczącego ich powiązań z akcjonariuszami dysponującym akcjami reprezentującymi nie mniej niż 5% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Spółki. Informacje te zostaną niezwłocznie umieszczone na stronie internetowej po ich otrzymaniu. W przypadku nie otrzymania tych informacji, Spółka poinformuje o odstępstwie od tej zasady.

2. Spółka zapewnia funkcjonowanie swojej strony internetowej w języku angielskim, przynajmniej w zakresie wskazanym w części II pkt 1. Zasada ta powinna być stosowana najpóźniej począwszy od dnia 1 stycznia 2009 r.
Spółka prowadzi korporacyjną stronę internetową zarówno w języku polskim, jak i w języku angielskim, przy czym informacje zamieszczone na tej stronie wymagają uzupełnienia stosownie do wymogów wynikających z powyższej zasady, co zostanie dokonane do końca 2008 roku.

3. Zarząd, przed zawarciem przez spółkę istotnej umowy z podmiotem powiązanym zwraca się do rady nadzorczej o aprobatę tej transakcji/umowy (…)
Uregulowania zawarte w obowiązujących przepisach prawa, w połączeniu ze Statutem i regulaminem Rady Nadzorczej Spółki dotyczące zawieranych transakcji/umów z podmiotem powiązanym, są wystarczające. Do kompetencji Rady Nadzorczej należy stały nadzór nad działalnością Spółki, również w zakresie decyzji o wszystkich istotnych umowach Spółki, przy przyjęciu określonych w statucie Spółki kryteriów wartości tych umów.

III. Dobre praktyki stosowane przez członków rad nadzorczych

1. Poza czynnościami wymienionymi w przepisach prawa rada nadzorcza powinna:

2) raz w roku dokonać i przedstawić zwyczajnemu walnemu zgromadzeniu ocenę swojej pracy,
O formie, treści i zakresie sprawozdania z działalności rady nadzorczej Spółki zdecydują członkowie Rady Nadzorczej Spółki.

2. Członek rady nadzorczej powinien przekazać zarządowi spółki informację na temat swoich powiązań z akcjonariuszem dysponującym akcjami reprezentującymi nie mniej niż 5% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki (…)
Stosowanie tej zasady jest uwarunkowane gotowością członka rady nadzorczej do dobrowolnego przyjęcia zobowiązania do przekazywania spółce informacji o swoich powiązaniach z akcjonariuszem dysponującym akcjami reprezentującymi nie mniej niż 5% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki. Spółka deklaruje, że wystąpi do członków rady nadzorczej o złożenie oświadczenia dotyczącego ich powiązań z akcjonariuszami dysponującym akcjami reprezentującymi nie mniej niż 5% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki. Informacje te zostaną niezwłocznie opublikowane na stronie internetowej po ich otrzymaniu. W przypadku nie otrzymania tych informacji, Spółka poinformuje o odstępstwie od tej zasady.

6. Przynajmniej dwóch członków rady nadzorczej powinno spełniać kryteria niezależności od spółki i podmiotów pozostających w istotnym powiązaniu ze spółką (…).
Powyższa zasada nie jest stosowana. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, członkowie Rady Nadzorczej powoływani są w sposób suwerenny przez walne zgromadzenie Spółki. Statut Spółki nie ustala kryteriów niezależności i trybu wyboru niezależnych członków Rady Nadzorczej.

7. W ramach rady nadzorczej powinien funkcjonować co najmniej komitet audytu (...)
Powyższa zasada nie jest stosowana, ponieważ w ramach Rady Nadzorczej nie funkcjonują żadne komitety. W sprawach należących do kompetencji komitetów Rada Nadzorcza Spółki prowadzi prace i podejmuje decyzje kolegialnie.

8. W zakresie funkcjonowania komitetów działających w radzie nadzorczej powinien być stosowany Załącznik I  do Zalecenia Komisji Europejskiej z dnia 15 lutego 2005 r. Dotyczącego roli dyrektorów niewykonawczych (...)
Zasada nie jest stosowana, ponieważ w ramach Rady Nadzorczej Spółki nie funkcjonują żadne komitety.

9. Zawarcie przez spółkę umowy/ transakcji z podmiotem powiązanym, spełniającej warunki, o których mowa w części II pkt 3, wymaga aprobaty rady nadzorczej.
Uregulowania zawarte w obowiązujących przepisach prawa, w połączeniu ze Statutem i regulaminem Rady Nadzorczej Spółki dotyczące zawieranych transakcji/umów z podmiotem powiązanym, są wystarczające. Do kompetencji Rady Nadzorczej należy stały nadzór nad działalnością Spółki, również w zakresie decyzji o wszystkich istotnych umowach Spółki, przy przyjęciu określonych w statucie Spółki kryteriów wartości tych umów.

Podstawa prawna:
§ 29 ust. 3 Regulaminu GPW

Tadeusz Steckiewicz, Barbara Sissons

13.12.2007
Raport bieżący nr 32/2007Zawarcie znaczącej umowy

Zarząd Mennicy Polskiej S.A.. informuje, iż w dniu dzisiejszym wpłynęła do spółki trójstronnie podpisana umowa z dnia 14 listopada 2007 roku zawarta pomiędzy Hutmen S.A. z siedzibą we Wrocławiu, a Mennicą Polską S.A. z siedzibą w Warszawie, z udziałem Walcowni Metali „Dziedzice” S.A. z siedzibą w Czechowicach - Dziedzicach, podmiotu zależnego od Hutmen S.A.

Przedmiotem ww. umowy jest dostarczenie przez Hutmen S.A. do Mennicy Polskiej S.A. krążków monetarnych, których producentem jest Walcownia Metali Dziedzice S.A.

Łączna waga krążków monetarnych będących przedmiotem umowy wynosi 1.867,15 ton.

Łączna wartość krążków monetarnych będących przedmiotem umowy wynosi 47.588.812,00 PLN.

Umowa została zawarta na czas określony od 15.11.2007r. do 31.12.2008r.

Kara umowna została określona w wysokości 0,2% wartości opóźnionych dostaw krążków za każdy dzień zwłoki, aczkolwiek ograniczonej maksymalnie do 5% ich wartości.
Pozostałe warunki umowy nie odbiegają od warunków powszechnie stosowanych dla umów tego typu.

Kryterium uznania umowy za znaczącą – wartość umowy przekracza 10 % kapitałów własnych Mennicy Polskiej S.A.

Podstawa prawna: art. 56 ust. 1 pkt 2 ustawy o ofercie.

Tadeusz Steckiewicz, Leszek Kula

29.11.2007
Raport bieżący nr 31/2007Akcjonariusze posiadający ponad 5% głosów na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu

Zarząd Mennicy Polskiej S.A. podaje do wiadomości, że na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Mennicy Polskiej S.A., które zakończyło się 28 listopada 2007 roku, powyżej 5% głosów posiadali:

- Ministerstwo Skarbu Państwa - 2079115 głosów, tj. 34,98% głosów na tym Walnym Zgromadzeniu i 31,64% ogólnej liczby głosów;
- Multico Sp. z o.o. - 1568540 głosów, tj. 26,39% głosów na tym Walnym Zgromadzeniu i 23,87% ogólnej liczby głosów;
- Zbigniew Jakubas - 1001444 głosy, tj. 16,85% głosów na tym Walnym Zgromadzeniu i 15,24% ogólnej liczby głosów;
- Bank Gospodarstwa Krajowego - 674401 głosów, tj. 11,34% głosów na tym Walnym Zgromadzeniu i 10,26% ogólnej liczby głosów;
- Joanna Jakubas - 320000 głosów, tj. 5,38% głosów na tym Walnym Zgromadzeniu i 4,87% ogólnej liczby głosów.

Podstawa prawna: art. 70 pkt 3 ustawy o ofercie.

Barbara Sissons, Danuta Ciosek

28.11.2007
Raport bieżący nr 30/2007Zakończenie obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia. Nowy członek Rady Nadzorczej.

Zarząd Mennicy Polskiej S.A. informuje, że w dniu 28 listopada 2007 roku, po przerwie zarządzonej w dniu 16 listopada 2007 roku, odbyła się druga część Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia. Podczas obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia w dniu 28 listopada 2007 roku odwołano Pana Leszka Biedkę ze składu Rady Nadzorczej Spółki. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie powołało w skład Rady Nadzorczej Panią Ewę Sibrecht-Ośkę.

Pani Ewa Sibrecht-Ośka jest absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego, od 1994 roku radcą prawnym. Uczestniczyła w pracach nad projektem ustawy o doradztwie podatkowym, w przygotowaniu Grupy LOTOS S.A. do debiutu giełdowego, prywatyzacji sektora Wielkiej Syntezy Chemicznej (Zakłady Chemiczne Organika Sarzyna S.A. oraz ZACHEM S.A.), a także w prywatyzacji sektora stoczniowego.
1991-2001 - Departament Prawny Ministerstwa Finansów
1995-1996 - Kancelaria Prawnicza Baker McKenzie
1998-2001 - Kancelaria Prawnicza Cavere
2000-2001 - Urząd Komitetu Integracji Europejskiej
2001-2006 - Nafta Polska S.A.
Od 2006 r. - Korporacja Polskie Stocznie S.A. - radca prawny,
- Urząd m.st. Warszawy, Biuro Nadzoru Właścicielskiego - radca prawny,
- Progres Services Sp. z o.o. - radca prawny.
Obecnie pracownik Ministerstwa Skarbu Państwa.

Pani Ewa Sibrecht-Ośka nie prowadzi działalności konkurencyjnej w stosunku do Mennicy Polskiej S.A. oraz nie figuruje w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych, prowadzonym na podstawie przepisów ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Podstawa prawna: art. 56 ust. 1 pkt 2 ustawy o ofercie.

Tadeusz Steckiewicz, Barbara Sissons

16.11.2007
Raport bieżący nr 29/2007Przerwa w obradach Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia

Zarząd Mennicy Polskiej S.A. informuje, że podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia w dniu 16 listopada 2007 roku przyjęto porządek obrad podany w ogłoszeniu o zwołaniu Walnego Zgromadzenia, a następnie na wniosek pełnomocnika akcjonariusza - Skarbu Państwa zarządzona została przerwa w obradach do dnia 28 listopada 2007 roku, do godz. 10.00.

Podstawa prawna: art. 56 ust. 1 pkt 2 ustawy o ofercie.

Tadeusz Steckiewicz, Barbara Sissons

12.11.2007
Raport bieżący nr 28/2007Projekty uchwał Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia

Zarząd Mennicy Polskiej S.A. informuje, że nie otrzymał od akcjonariusza - Skarbu Państwa, na którego wniosek zwołane zostało na dzień 16 listopada 2007 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie, projektów uchwał tego Zgromadzenia. Żądanie zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia dotyczy zmiany w składzie Rady Nadzorczej. Zgodnie z dotychczasową praktyką wszelkie głosowania w sprawie zmian w składzie Rady Nadzorczej Spółki nie miały postaci uchwały, a wyniki głosowania uwzględniane były w protokole Walnego Zgromadzenia sporządzanym przez notariusza. Na tej podstawie sąd rejestrowy dokonywał wpisów tych zmian do rejestru przedsiębiorców.

Podstawa prawna: art. 56 ust. 1 pkt 2 ustawy o ofercie.

Tadeusz Steckiewicz, Barbara Sissons

08.11.2007
Raport bieżący nr 27/2007Zmiana firmy spółki zależnej: Mennica-Metale S.A.

Zarząd Mennicy Polskiej S.A. otrzymał Postanowienie z dnia 26.10.2007 r. Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy KRS o dokonaniu wpisu nowej firmy, pod którą działała spółka Mennica-Metale S.A. z siedzibą w Warszawie. W związku z tym, firma spółki Mennica-Metale S.A. brzmi obecnie: Mennica Elektroniczne Transakcje S.A.

Podstawa prawna: art. 56 ust. 1 pkt 2 ustawy o ofercie.

Tadeusz Steckiewicz, Barbara Sissons

17.10.2007
Raport bieżący nr 26/2007Zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia na dzień 16.11.2007r.

Na wniosek reprezentanta uprawnionego akcjonariusza - Skarbu Państwa, Zarząd MENNICY POLSKIEJ S.A., działając na podstawie art. 399 §1, w związku z art. 400 §1 Kodeksu spółek handlowych oraz §23 ust. 3 Statutu Spółki zwołuje Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie na dzień 16 listopada 2007 r. na godzinę 10.00 w siedzibie Spółki w Warszawie, przy ul. Pereca 21 (sala konferencyjna), z następującym porządkiem obrad:

1. Otwarcie obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia.
2. Wybór Przewodniczącego Walnego Zgromadzenia i Komisji Skrutacyjnej.
3. Stwierdzenie prawidłowości zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia oraz jego zdolności do podejmowania uchwał.
4. Przyjęcie porządku obrad.
5. Zmiany w składzie Rady Nadzorczej.
6. Zamknięcie obrad Walnego Zgromadzenia.

Prawo uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu przysługuje właścicielom akcji na okaziciela, jeżeli co najmniej na tydzień przed terminem Zgromadzenia, tj. do dnia 09.11.2007 r., złożą w siedzibie Spółki, ul. Pereca 21, pok. nr 114, imienne świadectwo depozytowe wystawione przez podmiot prowadzący rachunek papierów wartościowych, potwierdzające w swej treści m.in. cel wystawienia, tj. uczestnictwo w walnym zgromadzeniu.
Świadectwa można składać w dniach 29.10.-09.11.2007 r., w godzinach 8.00-13.00.
Zgodnie z art. 407§1 Ksh, lista Akcjonariuszy uprawnionych do uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu zostanie wyłożona w siedzibie Spółki (adres jak wyżej) w dniach 13-15.11.2007 r., w godzinach 8.00-15.00.
Akcjonariusze mogą brać udział w Zgromadzeniu osobiście lub przez pełnomocników. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie pod rygorem nieważności.
Osoby uprawnione do uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu proszone są o dokonanie rejestracji i pobranie karty do głosowania bezpośrednio przed salą obrad na pół godziny przed ich rozpoczęciem.
W sprawach nieobjętych niniejszym ogłoszeniem, stosuje się przepisy Kodeksu spółek handlowych i Statutu Spółki.

Podstawa prawna: art. 56 ust. 1 pkt 2 ustawy o ofercie.

Tadeusz Steckiewicz, Barbara Sissons

21.09.2007
Raport bieżący nr 25/2007Zmiana terminu przekazania raportu półrocznego

Zarząd Mennicy Polskiej S.A. informuje, że ulega zmianie data przekazania raportu półrocznego za I półrocze 2007 roku. Raport półroczny P_2007 zostanie przekazany dnia 25 września 2007 roku.

Podstawa prawna: art. 56 ust. 1 pkt 2 ustawy o ofercie.

Barbara Sissons, Danuta Ciosek

19.09.2007
Raport bieżący nr 24/2007Wykreślenie Mennicy Technologie S.A. w likwidacji z Krajowego Rejestru Sądowego

Zarząd Mennicy Polskiej S.A. podaje do wiadomości, że w dniu 19 września 2007 roku otrzymał postanowienie Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy KRS z dnia 7 września 2007 r. o wykreśleniu Mennicy Technologie S.A. w likwidacji, będącej spółką zależną Mennicy Polskiej S.A., z Krajowego Rejestru Sądowego - w związku z zakończeniem procesu likwidacji i zatwierdzeniem przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy tej spółki w dniu 29 czerwca 2007 roku sprawozdania finansowego (likwidacyjnego) na dzień zakończenia likwidacji.

Podstawa prawna: art. 56 ust. 1 pkt 2 ustawy o ofercie.

Tadeusz Steckiewicz, Barbara Sissons

Raport okresowy

Błędy walidacji formularza

Wybierz okres:oddo
04.08.2022
Skonsolidowany raport półroczny 2022Raport zawiera:
04.08.2022
Jednostkowy raport półroczny 2022Raport zawiera:
17.05.2022
Rozszerzony skonsolidowany raport kwartalny za pierwszy kwartał 2022 rokuRaport zawiera:
29.03.2022
Jednostkowy Raport Roczny 2021Raport zawiera:
29.03.2022
Skonsolidowany Raport Roczny 2021Raport zawiera:
28.10.2021
Rozszerzony skonsolidowany raport kwartalny za trzeci kwartał 2021 rokuRaport zawiera:
02.08.2021
Jednostkowy raport półroczny 2021Raport zawiera:
02.08.2021
Skonsolidowany raport półroczny 2021Raport zawiera:
13.05.2021
Rozszerzony skonsolidowany raport kwartalny za pierwszy kwartał 2021 rokuRaport zawiera:
22.04.2021
Skonsolidowany Raport Roczny 2020Raport zawiera:

Sprawozdanie RN