Innowacyjne płatności za bilety komunikacji miejskiej już dostępne dla pasażerów we Włocławku

12 listopada 2020

Pasażerowie komunikacji miejskiej we Włocławku mogą swobodnie korzystać z innowacyjnych płatności za transport. Dzięki współpracy Mennicy Polskiej i lokalnych władz realizacja transakcji będzie możliwa bezgotówkowo, na pokładzie pojazdu, a należność uregulujemy w zaledwie w pół sekundy. Wystarczy wybrać bilet i przyłożyć kartę płatniczą lub smartphone obsługujący technologię HCE lub NFC. Rozwiązanie jest dostępne w ramach całej floty pojazdów we Włocławku.

Pasażerowie zyskali wygodniejszy i szybszy sposób na uiszczenie opłaty za korzystanie ze środków komunikacji miejskiej – bez potrzeby posiadania papierowej wersji biletu przed wejściem do pojazdu czy konieczności stania w kolejce w punktach stacjonarnych w celu zakupu. Umożliwiło to wdrożenie rozwiązania od Mennicy Polskiej pod nazwą Open Payment system (OPS). Karta płatnicza posłuży pasażerom we Włocławku do opłacenia przejazdu już w trakcie podróży i jednocześnie będzie potwierdzeniem zakupu „biletu” w trakcie kontroli. W każdym z 65 pojazdów komunikacji miejskiej znalazł się jeden mobilny kasownik działający w formule „wybierz, zbliż i jedź”.

Zakup w mobilnych kasownikach Open Payment System jest intuicyjny, a sama akceptacja transakcji trwa pół sekundy. Uprawnienie do przejazdu otrzymujemy w dwóch prostych krokach – wybieramy bilet na ekranie inteligentnego terminala zlokalizowanego na pokładzie pojazdu, a następnie przykładamy do czytnika zbliżeniową kartę płatniczą lub smartphone obsługujący technologię HCElub NFC. Ta sama karta (fizyczna lub podpięta do telefonu) będzie stanowić potwierdzenie, że opłaciliśmy przejazd.

– Usługa Open Payment System to kolejny krok w kierunku Włocławka jako Smart City. Innowacyjne usługi zbliżają nas do celu, który sobie wyznaczyliśmy, czyli miasta inteligentnego, proponującego rozwiązania nowoczesne, odpowiadające na potrzeby zmieniającego się świata – mówi dr Marek Wojtkowski, Prezydent Włocławka – Bezgotówkowa płatność to ukłon w stronę pasażerów miejskiej komunikacji. Zależy nam na rozwijaniu tego środka transportu i promocji ekologicznego przemieszczania się po Włocławku. Nie tylko inwestujemy w tabor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, dostosowujemy rozkład do oczekiwań mieszkańców, od teraz również proponujemy rozwiązanie, które znacznie usprawnia podróż miejskim autobusem. – dodaje.

Wybierz, zbliż i jedź – wygodny biletu elektronicznego w trakcie podróży,
gdzie akceptacja transakcji trwa pół sekundy.

 

Podczas wnoszenia opłaty za kurs, dzięki zastosowaniu mechanizmu tzw. odroczonej autoryzacji, sprawdzana jest tylko ważność karty, którą realizowany jest zakup. Weryfikacja środków następuje dopiero po dokonaniu transakcji. Pierwsza płatność jest akceptowana domyślnie. Należy jednak pamiętać, że w przypadku dokonywania zakupu przy braku wystarczających środków na koncie realizacja kolejnego zakupu nie będzie już możliwa.

– Cieszy nas, że mieszkańcy Włocławka staną się beneficjentami korzyści wynikających z wdrożenia Open Payment System. Tego typu projekty realizujemy z sukcesami od kliku lat w miastach, dla których priorytetem jest dbałość o wygodę użytkowników komunikacji miejskiej oraz właściwą alokację środków budżetowych. – mówi Jacek Sieński, Dyrektor Działu Handlowego Płatności Elektronicznych w Mennicy Polskiej. – Warto zwrócić uwagę również na proekologiczny charakter innowacji, z uwagi na eliminację papierowego potwierdzenia uprawnienia do przejazdu – zastępuje go popularna zbliżeniowa karta płatnicza. – dodaje.

Jak wygląda kontrola biletów w ramach Open Payment System?

Każdy pasażer korzystający z udogodnienia od Mennicy Polskiej ma gwarancję maksymalnego bezpieczeństwa transakcji, co uwiarygadnia m.in. specjalistyczny certyfikat PCI DSS, który potwierdza spełnienie rygorystycznych wytycznych organizacji płatniczych VISA i Mastercard. Ma to znaczenie zarówno podczas zakupu, jak i kontroli biletów. O tej ostatniej warto wiedzieć, że:

  • Kontroler na swoim czytniku, po zbliżeniu karty lub smartphone`a, dostaje potwierdzenie, czy dany pasażer posiada uprawnienie do przejazdu. Co istotne, dla każdej transakcji zakupu biletu system generuje specjalny numer tzw. token w postaci ciągu cyfr. To oznacza, że osoba kontrolująca nie ma dostępu ani do numeru karty ani środków na koncie pasażera.

Kontroler potwierdza ważność biletu na podstawie tzw. tokenu dla danej transakcji. 
 

  • W przypadku kontroli ma znaczenie czy transakcja była realizowana kartą zbliżeniową czy też za pośrednictwem smartphone`a – w zależności od tego w jaki sposób pasażer opłacił transport przykłada do czytnika odpowiednio kartę lub telefon. Jeśli ważność biletu będziemy chcieli potwierdzić kartą płatniczą, a zapłaciliśmy telefonem, to czytnik kontrolera nie potwierdzi, że dokonaliśmy zakupu.

Kartą lub telefonem - zakup potwierdzamy w taki sam sposób, w jaki opłacaliśmy przejazd.
 

  • Pasażer może potwierdzić ważność biletu zarówno w czytniku kontrolerskim, jak i w mobilnym kasowniku. To daje podróżnemu pewność, że zawsze ma dwie opcje wykazania, że posiada uprawnienie do przejazdu w ramach danego kursu.

Ważność biletu potwierdzimy w mobilnym kasowniku i czytniku kontrolerskim.