Visa potwierdziła najwyższy standard płatności realizowanych za pośrednictwem Mennicy Polskiej

7 marca 2022

Mennica Polska otrzymała certyfikat Visa Ready w kategorii Transit Back Office MTT. To kolejne potwierdzenie, że wszystkie usługi, związane z realizacją transakcji w transporcie publicznym w oparciu o popularne „zbliżeniówki”, spełniają wymogi lidera wśród międzynarodowych organizacji płatniczych. Dotyczy to zarówno kwestii bezpieczeństwa, jak i funkcjonalności rozwiązań.

Ułatwienia i bezpieczeństwo płatności

Ideą globalnej inicjatywy Visa Ready for Transit jest upowszechnianie płatności zbliżeniowych w transporcie publicznym na całym świecie, przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Partnerami Programu są dostawcy rozwiązań technologicznych, którzy wykorzystują bezstykowe transakcje kartowe, m.in. do zwiększenia wygody pasażerów komunikacji miejskiej.

– Obecnie Mennica Polska może pochwalić się pomyślnym wynikiem certyfikacji zarówno w kategorii MTT (Mass Transit Transaction), jak również KFT (Known Fare Transaction). Najwyższy standard zabezpieczenia transakcji kartowych potwierdza także certyfikat PCI DSS (PCI Data Security Standard), którego posiadaczem jesteśmy. Ten dokument poświadcza, że spełniamy restrykcyjne wytyczne największych organizacji płatniczych na świecie, tj. Visy i Mastercard – mówi Jacek Sieński, Dyrektor Działu Handlowego Płatności Elektronicznych w Mennicy Polskiej.

Certyfikat PCI DSS jest wydawany na rok. Po tym czasie konieczne jest ponowne przejście przez proces potwierdzenia zgodności z wytycznymi. To dla użytkowników kart gwarancja, że ich dane osobowe oraz numery PIN, są szyfrowane, przesyłane i przechowywane z zachowaniem właściwych procedur.


Innowacje cenione przez pasażerów

Bezsprzecznie najbardziej innowacyjnym konceptem Mennicy Polskiej, przekładającym się na optymalizację czasu po stronie pasażerów i kosztów po stronie zleceniodawców, jest system Open Payment System (OPS). Wdrożony po raz pierwszy w 2016 roku w Jaworznie, kilkukrotnie nagradzany w ramach uznanych branżowych inicjatyw, działa na szeroką skalę m.in. we Wrocławiu, Bydgoszczy oraz we Włocławku. W bieżącym roku beneficjentami udogodnień staną się również mieszkańcy Poznania.

– Sens i potrzebę wdrażania OPS potwierdzają nasze analizy dotyczące preferowanych form wnoszenia opłaty za przejazd środkami transportu publicznego. To najchętniej wybierana forma zakupu biletu w miastach, w których działa nasz system – mówi Jacek Sieński, Dyrektor Działu Handlowego Płatności Elektronicznych w Mennicy Polskiej.

Należy jednocześnie podkreślić, że gwarancja bezpieczeństwa transakcji, realizowanych za pośrednictwem Mennicy Polskiej „zbliżeniówkami”, dotyczy odczytu karty nie tylko w jej biletomatach, ale również w mobilnych kasownikach i czytnikach kontrolerskich.


Mennica Polska ważnym partnerem Visa Ready for Transit

Program certyfikacji Visa Ready wspiera i promuje wdrażanie przez firmy technologiczne bezpiecznych i funkcjonalnych rozwiązań płatniczych. Partnerstwo opiera się m.in. na zapewnieniu dostępu do specjalistycznej wiedzy i platformy wymiany najlepszych rynkowych praktyk, których implementacja służy finalnie wszystkim uczestnikom rynku.

Program wystartował oficjalnie w listopadzie 2017 roku. Mennica dołączyła do niego już w marcu 2018 roku jako pierwsza firma z Polski i jedna z 14 nowych członków z 10 krajów, takich jak: Estonia, Francja, Niemcy, Luksemburg, Wielka Brytania, Brazylia, Chiny, Indie i Japonia.