Sztabka złota w kształcie kostki

Sztabki złota to nie tylko narzędzie wykorzystywane przez inwestorów do lokowania kapitału. Mogą również stanowić elegancki, ale jednocześnie nieco zaskakujący podarunek. Taki charakter ma z pewnością sztabka w kształcie sześciennej kostki do gry o wymiarach 17 × 17 × 17 mm. Do jej produkcji wykorzystane zostały 3 uncje złota najwyższej próby – 999,9. Dzięki temu sztabka zachwyca głęboką barwą i wysokim połyskiem. Kostka wykonana została z największą starannością i sprzedawana jest razem z eleganckim etui – wszystko to sprawia, że doskonale nadaje się na ekskluzywny prezent. Czyste, dwudziestoczterokaratowe złoto jest metalem niezwykle miękkim i plastycznym – z tego powodu kostka sprawdza się przede wszystkim jako efektowna ozdoba. By nie wgnieść jej powierzchni, ewentualne rzuty należy wykonywać z największą ostrożnością, na miękkim podłożu.

Moneta „Winner Takes All”

Moneta „Winner Takes All” wykonana jest z najczystszego srebra o próbie 999,9 i masie 31,1 grama. Numizmat ma nominał 1000 franków CFA i wyemitowany został w 2019 roku w ograniczonym nakładzie wynoszącym 999 sztuk. Wzornictwo monety nawiązuje do tematyki inwestowania i związanych z tym procesem emocji. Projekt monety stanowi połączenie tradycyjnej sztuki menniczej z nowoczesnością. Na awersie przedstawiony jest brutalny pojedynek dwóch potężnych zwierząt – byka i niedźwiedzia. W tle widnieją symbole walut i strzałki notowań giełdowych. Ta scena może być odczytywana jako metafora biznesowych zmagań, walki zysków i strat, hossy i bessy. Efektowny relief podkreślony jest za pomocą selektywnego złocenia. Na otoku widniej wiele mówiące hasło – Winner takes all, czyli Zwycięzca bierze wszystko. Na rewersie umieszczony jest fragment budynku nowojorskiej giełdy oraz informacje dotyczące nominału, emitenta i roku emisji. Symbolika umieszczone na monecie sprawia, że doskonale nadaje się na prezent biznesowy.

Moneta „Kalendarz Azteków”

„Kalendarz Azteków” to kolejny produkt Mennicy, który sprawdzi się jako ekskluzywny prezent. Moneta o nominale dwóch dolarów nowozelandzkich wykonana została ze srebra o próbie 999 i masie 62,20 grama. Jej nakład ograniczony jest do 500 sztuk – dzięki temu moneta zyskała unikalną wartość kolekcjonerską. Numizmat stworzony został z myślą o wielbicielach historii i starożytnych cywilizacji. Jej projekt wykorzystuje motywy z tajemniczej mitologii azteckiej. Na awersie monety umieszczony jest szczegółowo odwzorowany kalendarz aztecki oraz podobizna Tonatiuha – azteckiego boga słońca i poległych wojowników. Wysoki relief i wstawka z żywicy w kolorze malachitu nadaje monecie unikalny wygląd. Na rewersie srebrnej umieszczony jest nominał, rok emisji oraz oznaczenie emitenta. Ekskluzywna moneta „Kalendarz Azteków” sprzedawana jest w komplecie z eleganckim opakowaniem.

Moneta „Fortuna Redux”

Moneta „Fortuna Redux” zaskakuje nietypową formą – ma kształt walca o wysokości 22,10 mm. Ten unikalny numizmat wykonany jest z sześciu uncji najczystszego srebra o próbie 999 i powstał w wyniku połączenia nowoczesnych technologii i tradycyjnej sztuki mincerskiej. Nakład monety ograniczony został do 2500 sztuk. Na jej awersie umieszczona jest złota moneta z podobizną Merkurego – znanego z rzymskiej mitologii opiekuna handlu i kupców, a także mapa wszechświata, wykonana techniką matowienia laserowego. Na bocznej ścianie znajdują się charakterystyczne skrzydlate stopy – znak rozpoznawczy Merkurego, a także symbole nawiązujące do podróżowania. Na rewersie umieszczona jest kolejna podobizna rzymskiego boga handlu, wizerunek Elżbiety II, a także nominał – 50 dolarów nowozelandzkich.

Moneta „Siedem Nowych Cudów Świata”

Kolejnym pomysłem na ekskluzywny upominek biznesowy może być moneta „Siedem Nowych Cudów Świata”. Numizmat ma zaskakujący, sferyczny kształt. Umożliwia on szczegółowe odwzorowanie globusa kuli ziemskiej. Projekt monety opiera się na XVII-wiecznej mapie, wykonanej przez holenderskiego kartografa Willema Janszoona Blaeu. Za pomocą kryształów Swarovskiego na powierzchni mapy oznaczone zostało położenie Siedmiu Nowych Cudów Świata. Moneta wykonana została ze złota o próbie 999 i uważana jest za arcydzieło sztuki mincerskiej. Unikalny kształt, pomysłowy projekt, bogate zdobienia i limitowany nakład – wszystko to sprawia, że moneta idealnie sprawdzi się w roli biznesowego upominku.

Zobacz również

20 stycznia 2021

Jak wyczyścić stare monety?

Początkujący miłośnicy numizmatyki często pytają, jak wyczyścić monety, tymczasem najpierw powinni zastanowić się, czy w ogóle warto to robić. Poniżej wyjaśniamy, kiedy i jak należy konserwować monety, a kiedy lepiej jest pozostawić na nich zanieczyszczenia.