Najdroższa polska moneta

Ile jest warta najcenniejsza polska moneta? Odpowiedź na to pytanie może być szokująca ‒ 2 160 000 dolarów amerykański, czyli ponad 8 milionów złotych! Za taką sumę w styczniu 2018 roku sprzedana została na aukcji w Stanach Zjednoczonych moneta 100 dukatów Zygmunta III Wazy. Co ciekawe, dziesięć lat wcześniej inny egzemplarz osiągnął cenę 1,38 miliona dolarów. Najdroższa polska moneta ma 7 centymetrów średnicy, waży 348,31 grama i wykonana jest ze złota o próbie 967. Jej projekt, który został stworzony przez szwajcarskiego artystę – Samuela Ammona, uważany jest za arcydzieło sztuki menniczej epoki baroku. Na awersie monety przedstawione jest popiersie Zygmunta III Wazy, na rewersie widnieje tarcza z herbami Polski, Litwy, Szwecji i Gotlandii, i herbem rodu Wazów – Snopkiem. Do dzisiejszych czasów przetrwało tylko sześć egzemplarzy. Istnieją dwie hipotezy dotyczące powstania i przeznaczenia najdroższej polskiej monety. Jedna z nich zakłada, że została on zamówiona przez bydgoską mennicę jako podarunek dla Zygmunta III lub kogoś z najbliższego otoczenia króla. Według drugiej z teorii monetę zamówił sam władca Polski – była ona wręczana za zasługi na polu walki podczas wojny polsko–tureckiej.

Silver Dollar z 1794 roku

Jednym z najcenniejszych numizmatów na świecie jest amerykański Silver Dollar z 1794 roku – pierwsza moneta emitowana przez rząd Stanów Zjednoczonych. Wykonana jest ze stopu zawierającego 90% srebra i 10% miedzi. Na jej awersie umieszczono popiersie Wolności – czyli kobiety z długimi, rozwianymi włosami. Z tego powodu moneta jest znana również pod nazwą „Flowing Hair Dollar”. Do obiegu trafiło jedynie 1758 monet, a do czasów współczesnych według szacunków przetrwało zaledwie 134 egzemplarzy. Z tego powodu Silver Dollar jest okazem niezwykle pożądanym przez kolekcjonerów. Na początku 2013 roku egzemplarz tej monety został sprzedany za 10 milionów dolarów, stając się najdroższą monetą na świecie. Ustanowiony wtedy rekord nie został pobity aż do dziś.

Double Eagle z 1933 roku

Do najcenniejszych numizmatów bez wątpienia zalicza się też Double Eagle – złota moneta bulionowa o nominale dwudziestu dolarów. Jej projekt stworzony został przez amerykańskiego rzeźbiarza Augustusa Saint-Gaudensa. W latach 1907–1933 moneta Double Eagle funkcjonowała w oficjalnym obiegu płatniczym. W kwietniu 1933 roku w obliczu problemu kurczących się rezerw złota prezydent Roosvelt wydał dekret zakazujący gromadzenia tego kruszcu, a wykonane z niego monety przestały być legalnym środkiem płatniczym. Praktycznie wszystkie wyemitowane w tym roku złote dwudziestodolarówki zostały przetopione. Z tego powodu Double Eagle z 1933 roku jest prawdziwym unikatem. W 2002 roku, gdy moneta wystawiona została na aukcji, osiągnęła cenę 7,5 miliona dolarów, lądując na „liście” najdroższych monet świata.

Floren Edwarda III z 1344 roku

Kolejną pożądaną przez kolekcjonerów monetą jest wybity w 1344 roku floren Edwarda III. Numizmat wykonany jest z niemal czystego złota, a do dziś przetrwały tylko trzy egzemplarze. Dwa z nich odkryte zostały w 1857 roku i obecnie znajdują się w Muzeum Brytyjski. Trzeci floren został odnaleziony w 2006 roku i trafił na licytację zorganizowaną przez dom aukcyjny Spink. Nabywca zapłacił za tę jedną z najcenniejszych monet świata aż 6,8 miliona dolarów.

Liberty Head Nickel z 1913 roku

Moneta o nominale pięciu centów została zaprojektowana w 1883 roku przez Charlesa Barbera i oficjalnie emitowana była do 1912 roku. Powstało jednak partia sfałszowanych egzemplarzy datowanych na rok 1913. Odnaleziono tylko pięć takich monet. Z tego powodu Liberty Head Nickel zyskał status nieautentycznego, ale drogocennego unikatu. W 2010 roku jeden ze sfałszowanych egzemplarzy trafił na aukcję organizowaną na Florydzie i został sprzedany za ponad 3,7 miliona dolarów. Wiosną 2013 roku kolejna pięciocentowa moneta została wystawiona na aukcji w Chicago – tym razem falsyfikat osiągnął nieco „niższą” cenę: prawie 3,2 miliona dolarów.

Zobacz również

21 czerwca 2022

Józef Piłsudski na monetach

Numizmaty przedstawiające znane osoby cieszą się sporą popularnością. Są chętnie wybierane zarówno do kolekcji prywatnych, jak i na prezent czy w celach inwestycyjnych. Jednym z wielkich Polaków, których postać wielokrotnie pojawiała się na monetach, jest Józef Piłsudski. Oblicze marszałka zostało na nich wybite po raz pierwszy jeszcze za jego życia, na polskich monetach obiegowych. Na produktach kolekcjonerskich wizerunek Piłsudskiego pojawił się kilkadziesiąt lat po jego śmierci, a dokładniej: w 1988 roku. Od tego czasu został kilkukrotnie uhonorowany w numizmatyce. Poznaj najpiękniejsze monety z Piłsudskim!