Jak sprawdzić autentyczność sztabki srebra?

8 czerwca 2021

Srebro jest wielokrotnie tańsze od złota, więc siłą rzeczy cieszy się mniejszym zainteresowaniem fałszerzy i oszustów. Niemniej jednak, by móc zapewnić swojej inwestycji bezpieczeństwo, warto wiedzieć, jak sprawdzić srebro pod kątem autentyczności.

Ze srebra produkuje się n.in. biżuterię, naczynia, sztućce, styki elektryczne, monety czy sztabki inwestycyjne. Osoby zainteresowane inwestycją w kruszec, najczęściej nabywają produkty z tych dwóch ostatnich kategorii. Nazywane są one srebrem inwestycyjnym i mają tę zaletę, że ich cena zależy praktycznie wyłącznie od ilości zawartego w nich kruszcu, a także jego bieżącej ceny rynkowej. Można je nabyć bezpiecznie bezpośrednio od producenta lub oficjalnego dealera, ale popularne jest też zawieranie transakcji z osobami prywatnymi i przedsiębiorstwami specjalizującymi się w handlu srebrem. W takim wypadku przyda się już wiedza, jak sprawdzić, czy srebro jest prawdziwe.

Jak sprawdzić srebro? Czasem wystarczy spojrzeć na cenę

Srebro można sprawdzić pod kątem autentyczności na kilka sposobów, przy czym te najbardziej podstawowe wymagają naprawdę minimalnego zaangażowania. Co więcej, są nawet takie, które można zastosować na odległość, bez wychodzenia z domu. O czym mowa?

Srebrne sztabki i monety bulionowe są wykonywane z czystego srebra i nie mają walorów estetycznych, dlatego na ich cenę wpływa w zasadzie wyłącznie ilość i bieżący kurs zawartego w nich kruszcu. Jeśli zatem jakiś sprzedawca oferuje dany produkt po cenie znacznie niższej niż konkurencja, z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że jest on nieautentyczny lub wiąże się z innego rodzaju oszustwem. Gdy inwestor jest zainteresowany produktem w cenie, która nie budzi podejrzeń, przyda mu się znajomość poniższych metod.

Jak sprawdzić srebro w postaci sztabek? Weryfikacja parametrów sztabki

Aby zidentyfikować marnej jakości podróbki, niekiedy wystarczy sprawdzić wymiary nabywanej sztabki lub monety bulionowej. Jeśli parametry odbiegają od tych, które określił producent, sprawa od razu stanie się jasna. Trzeba tylko pamiętać, żeby sprawdzić oba te elementy. Czasem zgadza się masa produktu, ale ma on nieprawidłowe wymiary, a niekiedy występuje sytuacja odwrotna.

Warto dodać, że metale takie jak ołów czy molibden mają zbliżoną gęstość do srebra, więc z ich pomocą można wytworzyć sztabkę, która będzie miała parametry odpowiadające oryginalnemu produktowi. W praktyce nie jest to jednak proste (trudności sprawia m.in. samo uzyskanie odpowiedniego stopu), więc fałszerze na szczęście rzadko sięgają po takie rozwiązanie.

Wnikliwe oględziny i test białej kartki

Srebrna sztabka lub moneta ma ustalone parametry, ale również określony wygląd. Warto zatem dokładnie obejrzeć dany produkt, zwracając uwagę zwłaszcza na kolor oraz ewentualne przebarwienia. Zaniepokoić powinno nadmierne błyszczenie, zmatowienie lub występowanie plam.

Popularnym sposobem weryfikacji autentyczności srebra jest tzw. test białej kartki, który polega na przeciągnięciu przedmiotem po czystej kartce. Jeśli pojawi się na niej ciemny ślad, może to świadczyć o tym, że produkt nie jest wykonany z czystego srebra.

Sprawdzenie „brzmienia” sztabki srebra

Sztabkę lub monetę można też zweryfikować na podstawie wydawanego przez nią dźwięku po uderzeniu. W tym celu można położyć ją na ręce lub palcu i delikatnie uderzać w nią inną monetą bądź kawałkiem metalu. Jeśli produkt jest autentyczny, powinien rozbrzmieć rezonujący, przeciągły dźwięk. Z „brzmieniem” oryginalnych srebrnych monet lub sztabek można zapoznać się np. w serwisie YouTube.

Wspomniana metoda jest prosta i całkiem skuteczna, ale ma niestety jeden podstawowy minus. Otóż nie można jej zastosować w przypadku sztabek zapakowanych w certipack lub w inne zabezpieczenie.

Jak sprawdzić, czy srebro jest prawdziwe? Próba magnesu

Wartą uwagi metodą sprawdzania autentyczności srebra jest również tzw. próba magnesu. W tym kontekście trzeba wiedzieć, że srebro zalicza się do tzw. diamagnetyków, co oznacza, że nie jest przyciągane przez magnes (w praktyce jest nawet lekko odpychane). Przyciągnięcie lub silne odepchnięcie jest zatem sygnałem, że dany produkt nie został wykonany ze srebra.

Można wskazać jeszcze kilka innych metod badania autentyczności sztabki, jednak trzeba przyznać, że podobnie jak te wyżej opisane mają one pewne niedoskonałości. Dlatego osoby, które zastanawiają się, jak sprawdzić czy to srebro jest prawdziwe, mogą po prostu udać się do jubilera i skonsultować z nim swoje wątpliwości.