Czasem nie wiadomo, co dana osoba lubi, innym razem problem stanowi niewielki budżet lub po prostu braku pomysłu na zakup. Jak poradzić sobie z wyzwaniem i wybrać trafiony podarunek?

Wyjątkowy prezent dla mężczyzny to taki, który uwzględnia jego gust, osobowość, a przede wszystkim zainteresowania. Osoby, które nie znają aż tak dobrze adresata podarunku, albo mają poczucie, że ma on już „wszystko”, powinny zdecydować się na jedno z uniwersalnych rozwiązań, na przykład dobre perfumy, wysokiej jakości skórzany portfel, czy voucher na masaż lub do SPA lub inny ekskluzywny produkt. Gdy znane są pasje obdarowywanego, pole manewru jest już znacznie większe. Jeśli jest on miłośnikiem numizmatów i produktów kolekcjonerskich, można wybierać spośród wielu interesujących propozycji z różnych kategorii cenowych. Oto kilka godnych rozważenia „numizmatycznych” pomysłów na prezent dla mężczyzny. Ceny większości pozycji wahają się od nieco ponad 100 do niespełna 800 złotych, czyli mowa tutaj o relatywnie niedrogich okazach.

Wyjątkowy prezent dla mężczyzny z kategorii: Polska i patriotyzm

Monety kolekcjonerskie są bite przede wszystkim dla upamiętnienia ważnych wydarzeń lub osób zasłużonych dla danego kraju. Nic więc dziwnego, że to właśnie w tej kategorii można znaleźć najwięcej ciekawych propozycji na prezent dla mężczyzny. Jeśli chodzi o tańsze pozycje, Mennica Polska oferuje między innymi serię 10-złotowych monet poświęconych żołnierzom niezłomnym, patriotom działającym w polskim ruchu antykomunistycznym w latach 1944-1953.
Poza wizerunkiem bohaterów, na rewersie monety można znaleźć wykonaną w tampondruku biało-czerwoną flagę z symbolem Polski Walczącej. Awers przedstawia natomiast wizerunek orła białego z godła Rzeczypospolitej Polskiej, dumnie rozpościerającego swoje skrzydła na tle rozerwanych więziennych krat. To okaz o wartości historycznej, edukacyjnej i kolekcjonerskiej, który będzie stanowił wspaniały prezent dla mężczyzny o postawie patriotycznej.

Dla kolekcjonerów z zamiłowaniem do historii

Ciekawą, choć już nieco droższą, pozycję kolekcjonerską stanowi seria srebrnych i złotych monet NBP, odzwierciedlająca kolekcję medalową stworzoną w XVIII wieku na zlecenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Seria ta zagościła również w ofercie Mennicy Polskiej, która proponuje srebrne monety o 50-złotowych nominałach: Zygmunt I stary oraz Aleksander Jagiellończyk. Obydwie zostały wykonane stemplem zwykłym w stopie Ag 999 i są pakowane w eleganckich etui. Osoby poszukujące nieco tańszego prezentu dla mężczyzny, mogą rozważyć zakup monety z kolekcji „Królowe Polskie”, upamiętniającą Bonę Sforzę. Rewers numizmatu przedstawia podobiznę królowej Bony znaną z grafiki Jana Matejki, natomiast awers – wizerunek jej królewskiej pieczęci. Monety z tej serii zostały wyprodukowane ze srebra w stemplu zwykłym i wyróżniają się bardzo niskim, wynoszącym zaledwie 1000 egzemplarzy, nakładem.

Sportowa moneta na prezent dla mężczyzny

Wśród monet kolekcjonerskich nie brakuje również ciekawych okazów poświęconych tematyce sportowej. Wybór jednego z nich sprawdzi się w roli prezentu dla mężczyzny, interesującego się zarówno kolekcjonerstwem jak i sportem. Unikalną propozycję przygotowała Mennica Polska, która wyprodukowała dla Niue srebrne monety upamiętniające: Mistrzostwa świata w piłce nożnej 2018 (500 sztuk), Mistrzostwa świata w lekkoatletyce 2017 (999 sztuk) i Mistrzostwa Europy w siatkówce 2017 (500 sztuk). Wszystkie są numizmatami o nominale 1 dolara nowozelandzkiego, wybitym stemplem lustrzanym ze srebra najwyższej próby. Ich rewersy wyróżniają się pięknym sportowym designem i zdobieniami wykonanymi w wielobarwnym druku cyfrowym; w centralnej części awersów znajduje się profilowy portret Królowej Elżbiety II.

Wyjątkowy prezent dla mężczyzny – inwestora i pasjonata rynków finansowych

8 marca 2017 roku Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych obchodziła 200-lecie swojego istnienia. Z tej okazji Mennica Polska wyprodukowała w stemplu lustrzanym 999 srebrnych monet kolekcjonerskich o nominale 1000 franków CFA. Zastosowała przy tym specjalne zdobienie fluorescencyjnym drukiem cyfrowym, dzięki któremu numizmaty zyskały dużą wartość artystyczną. Rewers monety przedstawia wizerunek szarżującego byka, będącego symbolem hossy giełdowej, bogactwa oraz sukcesów inwestycyjnych; na awersie umieszczono fragment gmachu nowojorskiej giełdy. Taki okaz to dobry pomysł na prezent dla mężczyzny, który aktywnie inwestuje na rynkach lub po prostuje żywo interesuje się światem finansów. Powyżej przedstawiono jedynie przykłady nowych, ciekawych monet kolekcjonerskich. W praktyce, wybór numizmatów jest ogromny, tak więc z łatwością można znaleźć idealny prezent dla każdego pasjonata kolekcjonerstwa.

Zobacz również

21 czerwca 2022

Józef Piłsudski na monetach

Numizmaty przedstawiające znane osoby cieszą się sporą popularnością. Są chętnie wybierane zarówno do kolekcji prywatnych, jak i na prezent czy w celach inwestycyjnych. Jednym z wielkich Polaków, których postać wielokrotnie pojawiała się na monetach, jest Józef Piłsudski. Oblicze marszałka zostało na nich wybite po raz pierwszy jeszcze za jego życia, na polskich monetach obiegowych. Na produktach kolekcjonerskich wizerunek Piłsudskiego pojawił się kilkadziesiąt lat po jego śmierci, a dokładniej: w 1988 roku. Od tego czasu został kilkukrotnie uhonorowany w numizmatyce. Poznaj najpiękniejsze monety z Piłsudskim!