Rozważając co kupić na komunię trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim charakter i zainteresowania dziecka. Można też zdecydować się na sprawdzone, praktyczne rozwiązania, na przykład laptopa, smartfona, tablet, zegarek czy aparat fotograficzny. Przemyślany prezent często okazuje się lepszym wyborem niż pieniądze, które potrafią  się szybko rozejść. Z drugiej strony, urządzenia elektroniczne, jak również wiele innych popularnych pozycji z kategorii prezenty na komunię, mają stosunkowo krótki okres przydatności. Dlatego ciekawą alternatywę może stanowić tutaj ponadczasowy podarunek, który przez długi czas zachowa (lub nawet zwiększy) swoją wartość, a jednocześnie będzie przypominał o tej ważnej uroczystości kościelnej. W tej roli idealnie sprawdzi się złota sztabka lub moneta kolekcjonerska z motywem religijnym.

Sztabka złota zamiast pieniędzy – ponadczasowy prezent na komunię

Gotówka to bardzo popularny, jeśli nie najpopularniejszy prezent na komunię. Zamiast niej warto jednak podarować złoto inwestycyjne, w postaci na przykład złotej sztabki. Ta ostatnia zaciekawi dziecko wyglądem, ale przede wszystkim ma realną wartość – która na dodatek w dłuższym horyzoncie czasu może ulec zwiększeniu. Co ważne, rynek oferuje szeroki wybór sztabek, dzięki czemu z łatwością można znaleźć produkt dopasowany do własnych możliwości finansowych. W Mennicy Polskiej 1-gramowe sztabki dostępne są już od 205 zł, ale można również zdecydować się na droższy egzemplarz o większej masie – 2, 5 czy 10 gram.

Podarowanie sztabki złota stanowi dobry sposób  na to, by zainteresować dziecko światem finansów i inwestycji. Kontakt z takim produktem może zachęcić je do oszczędzania, a z czasem również – do zgłębiania podstawowych tematów ekonomicznych czy inwestycyjnych. Dziecko będzie ciekawe co decyduje o wartości złota i innych surowców, oraz  w jaki sposób może pomnażać swoje oszczędności. Jeśli jednak w przyszłości okaże się, że nie jest zainteresowane takimi dziedzinami, zawsze będzie mogło spieniężyć swoją sztabkę i zyskać dodatkowe środki na przyjemności, czy inny ważny cel zakupowy.

Monety kolekcjonerskie  z motywem religijnym, czyli pamiątkowe prezenty na komunię

Monety kolekcjonerskie są bite głównie dla upamiętnienia ważnych miejsc, wydarzeń, czy postaci historycznych. Wśród nich nie brakuje również i takich, które są poświęcone określonej tematyce, na przykład sportowej, przyrodniczej czy chrześcijańskiej. Poszukując prezentu na komunię należy skupić się oczywiście na tej ostatniej. W jej przypadku na uwagę zasługują przede wszystkim wspaniałe monety z wizerunkami anioła stróża, Jana Pawła II, czy patronów Polski.

Mennica Polska oferuje piękne, jedno- i dwudolarowe monety „Anioł Stróż” o klasycznym, okrągłym kształcie; wykonano je w stemplu lustrzanym i ozdobiono srebrnym elementem w postaci aniołka, platerowanym 24-karatowym złotem. W ofercie dostępne są też wyjątkowe, unikalne monety z achromatycznym hologramem 3D, przedstawiającym wizerunek twarzy papieża; odznaczają się one eleganckim, prostokątnym kształtem i wykonaniem w stemplu lustrzanym ze srebra próby Ag925.

Jeśli rozważany jest zakup nieco droższego prezentu na komunię, warto zainteresować się dziesięciodolarową monetą „Patroni Polski”. Monetę wykonano z 4 uncji czystego srebra, nadając jej przy tym niezwykły kształt tryptyku; wyróżniają ją również duże rozmiary  (90 x 45 mm), a także ograniczony, sięgający zaledwie 500 sztuk, nakład.

Wyjątkowy prezent na komunię – moneta upamiętniająca przyjęcie Pierwszej Komunii Świętej

W gronie okazów numizmatycznych poświęconych tematyce religijnej, można również znaleźć pozycje upamiętniające uroczystość przyjęcia sakramentu Pierwszej Komunii Świętej. Jedną z nich jest wyjątkowa moneta przedstawiająca wizerunek słynnego obrazu „Chrystus z Ewangelią”. Stanowi ona przykład wspaniałego połączenia sztuki sakralnej, tradycji menniczej, a także innowacyjnych rozwiązań – obraz odwzorowano dzięki zastosowaniu wielobarwnego druku cyfrowego. Unikalność monety gwarantuje jej rzadko spotykany kształt rombu, a także limitowany nakład, wynoszący zaledwie 999 sztuk. Wszystko to sprawia, że będzie idealną pamiątką dla każdego, kto przystępuje do Pierwszej Komunii Świętej.

Powyżej przedstawiono jedynie kilka ciekawych monet kolekcjonerskich i produktów inwestycyjnych, które mogą sprawdzić się w roli prezentu na komunię. Oferta Mennicy Polskiej jest znacznie szersza i daje możliwość znalezienia idealnego podarunku nie tylko na tę, ale również wiele innych, mniej lub bardziej uroczystych, okazji.

Zobacz również

21 czerwca 2022

Józef Piłsudski na monetach

Numizmaty przedstawiające znane osoby cieszą się sporą popularnością. Są chętnie wybierane zarówno do kolekcji prywatnych, jak i na prezent czy w celach inwestycyjnych. Jednym z wielkich Polaków, których postać wielokrotnie pojawiała się na monetach, jest Józef Piłsudski. Oblicze marszałka zostało na nich wybite po raz pierwszy jeszcze za jego życia, na polskich monetach obiegowych. Na produktach kolekcjonerskich wizerunek Piłsudskiego pojawił się kilkadziesiąt lat po jego śmierci, a dokładniej: w 1988 roku. Od tego czasu został kilkukrotnie uhonorowany w numizmatyce. Poznaj najpiękniejsze monety z Piłsudskim!