Królowa monet

Mennica Polska jest jedną z najbardziej nowoczesnych mennic na świecie.

Od początku dążymy do poszerzania swojej oferty. W tym celu wykorzystujemy innowacyjne technologie, wyznaczające standardy w branży numizmatycznej. Dzięki śmiałym pomysłom
i profesjonalnej kadrze nasze produkty co roku zdobywają nagrody na najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursach, a marka Mennicy Polskiej stała się synonimem jakości i kunsztu wykonania.

Zaawansowane projekty

Do produkcji monet kolekcjonerskich Mennica Polska wykorzystuje liczne technologie, dzięki którym osiągają one wysoką wartość na rynkach numizmatycznych.
W lutym 2015 roku firma zaprezentowała swój innowacyjny produkt – monetę „Siedem Nowych Cudów Świata” w kształcie kuli.

To pierwsza na świecie moneta sferyczna o tak rozbudowanym wizerunku. Projekt jest przykładem wyjątkowego połączenia tradycji z nowoczesnością. Moneta przedstawia bowiem kulę ziemską, na której precyzyjnie odwzorowano odręczny szkic XVII-wiecznej mapy. Piękną pamiątkę dodatkowo zdobią eleganckie kryształy SWAROVSKI ELEMENTS.


 „Choć dzieje Mennicy Polskiej sięgają ponad 255 lat,
to dziś marka jest przede wszystkim synonimem innowacyjności. Śmiałe projekty i niesztampowe podejście do ich realizacji, nowoczesne technologie  
i najwyższa jakość sprawiają, że nasze produkty wyznaczają standardy na rynkach numizmatycznych
na całym świecie.”

 

Przekraczając bariery

Kolejnym innowacyjnym produktem znajdującym się
w portfolio Mennicy Polskiej jest 10-kilogramowa moneta „Pro Memoria”.
Ta imponująca pamiątka, wybita
w rekordowo niskim nakładzie dziesięciu sztuk, upamiętnia dziesiątą rocznicę śmierci ojca świętego Jana Pawła II.

"Pro Memoria" jest największą na świecie monetą
z wizerunkiem papieża Polaka. Ta wspaniała moneta
o średnicy 210 mm została wyprodukowana ze srebra najwyższej, 999,9 próby.

 


Stworzenie innowacyjnego produktu zawsze stanowi wyzwanie technologiczne. Monetę wytłoczono za pomocą
4 uderzeń prasy monetarnej o nacisku dochodzącym
do 2500 ton. Przy tak dużej wadze i średnicy monety niezwykle trudno zachować jej lustrzaną powierzchnię.

Jednak znani ze swojego kunsztu mincerze warszawscy dołożyli wszelkich starań, by stało się to możliwe.
W rezultacie powstała innowacyjna moneta o nominale 1500 dolarów nowozelandzkich – prawdziwa gratka
dla kolekcjonerów i inwestorów!

Zdobienia

Zdobienia grają istotną rolę w projektach monet pamiątkowych. Ważną technologią wykorzystywaną w tej dziedzinie jest druk cyfrowy utwardzany światłem UV. Kolorowe elementy graficzne naniesione za pomocą najwyższej jakości druku cyfrowego charakteryzują się wyjątkowym nasyceniem barw i odwzorowaniem najdrobniejszych szczegółów.

Ta metoda pozwala na uzyskanie na powierzchni monet niezwykle realistycznych wizerunków o fotograficznej jakości.


Druk cyfrowy to tylko początek w szerokim wachlarzu zdobień wykorzystywanych przez Mennicę Polską. Często stosowanym elementem dekoracyjnym są różnorodne wstawki z kamieni szlachetnych, diamentów oraz kamieni syntetycznych, np. z kryształów SWAROVSKI ELEMENTS.

Do tworzenia oryginalnych produktów Mennica Polska stosuje również bursztyny. Technologia została wykorzystana m.in. w 2012 roku w projekcie złotej monety „Bursztynowa komnata” z serii „Tajemnice historii”.

 

Powierzchnia

Efekt kątowy to kolejna zaawansowana technologia, dzięki której moneta staje się wyjątkowa. W zależności
od kąta nachylenia krążka na jednej płaszczyźnie można dostrzec nawet cztery różne elementy.

Przykładem zastosowania tej niezwykle ciekawej technologii zdobniczej jest złota moneta „100-lecie odnowienia tradycji Politechniki Warszawskiej”. Efekt kątowy na rewersie monety przedstawia grecką  literę  sigma (Σ)/koło  zębate/znak division times (⋇).


Kolejną technologią wykorzystywaną do zdobienia monet jest dekoracja szkłem. Moneta pamiątkowa „400. rocznica polskiego osadnictwa w Ameryce Północnej”, wyprodukowana przez Mennicę Polską w 2008 roku, zdobi ręcznie mocowana szklana wstawka.

Podczas XXVI Konferencji Dyrektorów Mennic 2010
w Australii pamiątka ta została określona mianem „Najbardziej zaawansowanej technologicznie srebrnej monety kolekcjonerskiej”.


Zdobienie monety nie ogranicza się jedynie do awersu
i rewersu. Emitowana przez NBP seria monet kolekcjonerskich „Skarby Stanisława Augusta” jest doskonałym przykładem tego, jak ornamentacja obrzeża może podnieść wartość artystyczną monety. Na rancie widnieją napisy oddzielone dekoracyjną gwiazdką: SKARBY STANISŁAWA AUGUSTA * WŁADYSŁAW JAGIEŁŁO. Kolekcja (wybita zarówno w złocie,
jak i w srebrze) wiernie odzwierciedla osiemnastowieczną serię medalową, stworzoną na zamówienie Stanisława Augusta Poniatowskiego.

By cieszyć oko

Zastosowanie mikrodruku może dać wspaniały efekt wizualny. Moneta „100. rocznica urodzin Jana Karskiego” potwierdza fakt, że mikrodruk może stać się głównym elementem zdobienia, dzięki któremu powstaje oryginalny projekt o wyrafinowanej stylistyce.

Dumą Mennicy Polskiej są monety 3D, które zawsze spotykają się z aplauzem na rynku numizmatycznym.
Te zaskakujące pamiątki łamią stereotyp dwuwymiarowości w dziedzinie mincerstwa.


Wyeksponowanie trzeciego wymiaru monety może dać niesamowite rezultaty. Nic więc dziwnego, że stworzona
w 2013 moneta cylindryczna „Fortuna Redux” podbiła serca kolekcjonerów na całym świecie.

Nie mniejszy sukces odniosły kolejne monety przestrzenne – „Wielkie piramidy” (moneta w kształcie ostrosłupa prawidłowego, wybita w 2014 roku), czy też moneta „Siedem Nowych Cudów Świata” w kształcie kuli, wybita w 2015 roku.

Hitem na rynkach numizmatycznych okazała się też moneta w kształcie rozkładanej kostki, poświęcona kanonizacji Jana Pawła II.

 

 

 

Selektywne złocenie to subtelna technika zdobnicza stosowana na srebrnych monetach kolekcjonerskich. Moneta „Rok konia” z serii „Kalendarz chiński” stanowi potwierdzenie, że za jej pomocą można osiągnąć wspaniały efekt artystyczny.

Wyrafinowany projekt monety został doceniony na XXVIII Konferencji Dyrektorów  Mennic 2014 Meksyku, gdzie zajęła ona I miejsce w kategorii „Srebrna moneta o masie nieprzekraczającej 5 uncji”.

 

Monety kolekcjonerskie mogą powstawać w wyniku połączenia kilku stopów. Wszyscy znamy dwu-
i pięciozłotówki obiegowe wybite z bimetalu.

Złota moneta pamiątkowa „100-lecie odnowienia tradycji Politechniki Warszawskiej” została wybita z trzech stopów złota – białego, różowego i żółtego. Analogiczna technologia stosowana jest rzadko do wyrobu najbardziej ekskluzywnych produktów.

 

Ciekawą techniką zdobniczą jest użycie przezroczystej kapsuły, zawierającą filigranowy element pokrytym 24-karatowym złotem. Takie rozwiązanie zostało zastosowane w przypadku szeregu monet pamiątkowych
„na szczęście”.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że moneta nie musi być okrągła. Wspominaliśmy już o monetach 3D, które mogą przybierać kształt cylindra, piramidy czy też kuli. Kolejną kategorią są płaskie monety o oryginalnych kształtach.

 

W portfolio Mennicy Polskiej znajdziemy więc monety-puzzle, monetę świąteczną w kształcie dzwoneczka
i choinki, jak również monety prostokątne i w kształcie serca.

Coraz częściej możemy zetknąć się z monetami pamiątkowymi, które mogą mieć zastosowanie jako biżuteria. W szerokiej gamie produktów Mennicy możemy znaleźć
m.in. monety w formie zawieszek i wisiorków.

Zobacz również

21 czerwca 2022

Józef Piłsudski na monetach

Numizmaty przedstawiające znane osoby cieszą się sporą popularnością. Są chętnie wybierane zarówno do kolekcji prywatnych, jak i na prezent czy w celach inwestycyjnych. Jednym z wielkich Polaków, których postać wielokrotnie pojawiała się na monetach, jest Józef Piłsudski. Oblicze marszałka zostało na nich wybite po raz pierwszy jeszcze za jego życia, na polskich monetach obiegowych. Na produktach kolekcjonerskich wizerunek Piłsudskiego pojawił się kilkadziesiąt lat po jego śmierci, a dokładniej: w 1988 roku. Od tego czasu został kilkukrotnie uhonorowany w numizmatyce. Poznaj najpiękniejsze monety z Piłsudskim!