Wszystkie monety i numizmaty posiadają swój identyfikator, zwany znakiem menniczym.

Wskazuje on na producenta monety lub nimizmatu, stanowi potwierdzenie autentyczności
oraz jakości wykonania. Wszystkie produkty Mennicy Polskiej posiadają znak menniczy w kształcie złączonych liter M/W, będących akronimem pierwotnej nazwy firmy – Mennicy Warszawskiej.

Moneta czy numizmat?

W numizmatyce rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje produktów – monety i numizmaty. Na monecie widnieje nominał, posiada ona znak emitenta oraz jest legalnym środkiem płatniczym na określonym terytorium. Natomiast numizmat (jako produkt czysto kolekcjonerski) nie posiada tych atrybutów.

Certyfikaty autentyczności

Autentyczność monet i numizmatów, zwłaszcza tych wykonanych ze szlachetnych kruszców, tradycyjnie potwierdzona jest certyfikatem autentyczności. Niestety nie wszystkie mennice stosują tę praktykę. Mennica Polska, dbająca o pełną satysfakcję klientów, załącza je do wszystkich produktów kolekcjonerskich.


Jeśli nie wiesz jak rozpocząć swoją kolekcję, najlepiej wybierz tematykę związaną ze swoimi zainteresowaniami. Pamiętaj, aby zawsze zwracać szczególną uwagę na źródło, z którego pochodzą monety.

Wartość

Cena monety zależna jest od trzech podstawowych czynników – kruszcu z jakiego została wykonana, nakładu oraz roku emisji. Nie bez znaczenia są rzecz jasna jej walory artystyczne. Od nakładu zależy wyjątkowość produktu –
im mniejszy nakład, tym większa wartość kolekcjonerska monety.


Próba określa masę metalu szlachetnego względem masy stopu. W przypadku czystych metali szlachetnych, które odznaczają się wysoką kowalnością, dodaje się
do nich domieszkę innych metali, by zwiększyć ich twardość
i trwałość.

 

Zabezpieczenia

Każda moneta kolekcjonerska może stracić na wartości w wyniku uszkodzeń mechanicznych, wgnieceń na rancie, zarysowań powierzchni i nadmiernego czyszczenia.


Dlatego też powinna być przechowywana w specjalnych kapsułach ochronnych, przede wszystkim z uwagi na działanie czynników zewnętrznych, takich jak słońce i zanieczyszczenia powietrza.

Zobacz również

20 stycznia 2021

Jak wyczyścić stare monety?

Początkujący miłośnicy numizmatyki często pytają, jak wyczyścić monety, tymczasem najpierw powinni zastanowić się, czy w ogóle warto to robić. Poniżej wyjaśniamy, kiedy i jak należy konserwować monety, a kiedy lepiej jest pozostawić na nich zanieczyszczenia.