Cztery monety wyprodukowane przez Mennicę Polską w finale prestiżowego konkursu Coin of the Year
Najwyższy kunszt, zaawansowane rozwiązania technologiczne i mocne potwierdzenie pozycji na światowej scenie menniczej – aż cztery monety wyprodukowane przez Mennicę Polską znalazły się w finale konkursu Coin of the Year 2025 (COTY). Spośród około 7 tys. monet wyemitowanych na całym świecie w ubiegłym roku do konkursu zgłoszono blisko 550 projektów.
Polska sztuka mennicza w światowej czołówce
Decyzją międzynarodowego jury konkursu Coin of the Year 2025, złożonego ze 100 ekspertów z branży numizmatycznej, do finału zakwalifikowano 100 propozycji z 38 krajów – po dziesięć monet w każdej z dziesięciu kategorii. W tym gronie znalazły się aż cztery monety wyprodukowane przez Mennicę Polską.
W kategorii „Most Innovative Coin” (Najbardziej innowacyjna moneta) po raz kolejny wyróżniona została moneta „UFO MP-1766”. To pierwsza na świecie moneta, która unosi się w powietrzu dzięki ukrytemu silnikowi i magnetycznemu systemowi lewitacyjnemu. Projekt ten wzbudził ogromne zainteresowanie podczas World Money Fair 2024 oraz został nagrodzony na Mint Directors Conference 2025 w Kapsztadzie.
W kategorii „Most Inspirational Coin” (Najbardziej inspirująca moneta) nominację otrzymały aż dwie monety wyprodukowane przez Mennicę Polską. Pierwszą z nich jest „Moneta Przyszłości – oczami dziecka”, zaprojektowana przez 6-letniego Filipa ze Skierniewic w ramach ogólnopolskiego konkursu. To pierwsza w historii Mennicy Polskiej moneta zaprojektowana przez dziecko. Cały dochód ze sprzedaży monety zasila konto Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”. Drugą nominowaną w tej kategorii jest srebrna moneta z bursztynem „Pamięci Rodziny Ulmów”, wyemitowaną przez Mennicę Polską dla Narodowego Banku Polskiego. Moneta oddaje hołd rodzinie, która podczas II wojny światowej poświęciła życie, ratując Żydów. Projekt porusza i inspiruje, a jego symbolika spotkała się z dużym uznaniem jurorów.
W kategorii „Most Artistic Coin” (Najbardziej artystyczna moneta) doceniono srebrną dziesięciozłotową monetę „Pamięci więźniów warszawskiego Pawiaka”, również wyemitowaną przez Mennicę Polską dla NBP. Minimalistyczna forma graficzna i symboliczne przedstawienie tematu przykuły uwagę jurorów, którzy podkreślili artystyczną siłę przekazu oraz wysoką jakość wykonania.
Globalne uznanie dla polskiej technologii i designu
Obecność czterech monet wyprodukowanych przez Mennicę Polską w ścisłym finale COTY to wyraz uznania dla jakości, innowacyjności i artyzmu. To również potwierdzenie silnej pozycji polskiej marki na międzynarodowej scenie menniczej. Zwycięzców w poszczególnych kategoriach oraz laureata tytułu Coin of the Year 2025 poznamy podczas ceremonii wręczenia nagród na World’s Fair of Money, która odbędzie się w dniach 19-23 sierpnia 2025 roku w Oklahoma City w Stanach Zjednoczonych.