Mennica Polska ma 250 lat

10 lutego 2016

Tegoroczny Dzień Mincerza to dzień inauguracji jubileuszu Mennicy Polskiej. Do końca 2016 roku z tej okazji zaplanowano liczne wydarzenia, skierowane do wszystkich osób zainteresowanych numizmatyką. Na tę okoliczność Mennica Polska przygotowała również prestiżowy zestaw numizmatów z wizerunkami czterech historycznych monet próbnych z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego.

10 lutego - Dzień Mincerza - to data symboliczna, na którą przypada początek reformy menniczej oraz historyczny moment założenia Mennicy Warszawskiej. Stanowi więc naturalny termin na inaugurację obchodów jubileuszu 250-lecia.

─ Chcieliśmy wykorzystać potencjał i symbolikę daty, w związku z czym właśnie tego dnia zdecydowaliśmy się zainaugurować nasze rocznicowe aktywności. Rozpoczęliśmy od ogłoszenia konkursu na projekt medalu jubileuszowego dla szkół i uczelni artystycznych. Uruchomiliśmy także specjalną stronę internetową poświęconą obchodom – www.250lat.mennica.com.pl, na której zainteresowani mogą zapoznać się z harmonogramem planowanych wydarzeń - powiedziała Inga Kosim, Dyrektor Marketingu Mennicy Polskiej.

Poza konkursem planowana jest wystawa medaliersko-numizmatyczna, która rozpocznie się
8 maja w Łazienkach Królewskich i trwać będzie przez 5 miesięcy. W ramach wystawy, zostaną zaprezentowane zbiory własne Mennicy Polskiej, jak również eksponaty, które pochodzą z Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Narodowego w Krakowie, Fundacji Czartoryskich w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu oraz Zamku Królewskiego w Warszawie.

Mennica Polska włączy się również w warszawską Noc Muzeów, w tym roku, wyjątkowo, bo w Łazienkach Królewskich. Na ten szczególny wieczór zostanie przygotowana gra miejska „Na tropie skradzionych monet”. Jej uczestnicy spotkają na swej drodze wiele tajemniczych postaci, które kierować będą w warszawskie miejsca, a wszystko po to, by odnaleźć skradziony skarb.

W czerwcową sobotę Mennica Polska zaprosi na piknik rodzinny, połączony z warsztatami edukacyjnymi dla dzieci. Obchody jubileuszu zakończy oficjalna gala, która odbędzie się pod koniec września w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

250-lecie nie mogłoby się odbyć bez wyjątkowej okazji dla kolekcjonerów. Mennica Polska wybiła kolekcję czterech numizmatów projektu Jana Filipa Holzhaeussera z serii 250 lat Mennicy Warszawskiej: „Półtalar koronny – próbny”, „Talar koronny – próbny”, „Dwuzłotówka koronna – próbna” i „Złotówka koronna – próbna”. Każdy numizmat o masie 17 g i średnicy 34 mm wybito stemplem lustrzanym w najczystszym srebrze próby 999. O ich unikalności i wyjątkowości świadczy niewątpliwie połączenie historycznego tematu i najwyższej technologii produkcji, a także ograniczony nakład - jedynie 250 zestawów. Jego uzupełnienie stanowi eleganckie drewniane etui wraz ze specjalnie zaprojektowaną obwolutą.

 

 


- 250-lecie to dla nas szczególny moment. Jesteśmy jedną z nielicznych organizacji, która może cieszyć się tak bogatym dorobkiem historycznym.  Aby kreować przedmioty technicznie doskonałe i jednocześnie oddające emocje, poza nowoczesnymi technologiami, jakie dziś oferujemy, niezbędny jest udział tradycyjnego rzemiosła i ludzi. Z okazji naszej rocznicy oraz Dnia Mincerza chciałem serdecznie podziękować wszystkim osobom, które na przestrzeni lat włożyły swoje serce w rozwój sztuki mincerskiej - powiedział Grzegorz Zambrzycki, Prezes Zarządu Mennicy Polskiej.

W uroczystości Mennicy Polskiej licznie zaangażowały się ważne polskie instytucje. Poczta Polska przygotowała znaczek i kopertę poświęconą 250-leciu Mennicy Warszawskiej, Narodowy Bank Polski wyemitował pamiątkową monetę kolekcjonerską. Patronat honorowy nad obchodami objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Hanny Gronkiewicz – Waltz.