Mennica Polska nagrodzona na międzynarodowej konferencji „COINS”

5 listopada 2018

Mennica Polska została nagrodzona w międzynarodowym konkursie Coin Constellation, towarzyszącemu prestiżowej konferencji numizmatycznej „COINS 2018”, która miała miejsce w dniach 2-3 listopada br. w Moskwie. W tegorocznej edycji wyroby produkcji Mennicy Polskiej otrzymały główne nagrody w kategorii „Moneta klasyczna” i „Oryginalna technologia” oraz trzecią nagrodę w kategorii „Unikalna koncepcja”.

W organizowanym już po raz dwunasty branżowym wydarzeniu wzięli udział goście z całego świata, wśród których znaleźli się między innymi przedstawiciele banków centralnych, mennic, domów aukcyjnych oraz niezależni kolekcjonerzy. Wszyscy uczestnicy mieli możliwość zaobserwowania najnowszych trendów w dziedzinie numizmatyki oraz wzbogacenia wiedzy podczas licznych seminariów tematycznych oraz w trakcie targów. Centralnym punktem programu konferencji była niezmiennie ceremonia przyznania nagród dla laureatów międzynarodowego konkursu Coin Constellation, w trakcie której Mennica Polska aż trzykrotnie stanęła na konkursowym podium.

- Trzy wyróżnienia, przyznane przez niezależnych ekspertów z całego świata, stanowią kolejne powtórzenie sukcesu i ponowne potwierdzenie silnej pozycji Mennicy Polskiej na arenie międzynarodowej oraz na tle innych mennic. Różnorodność kategorii, w których zwyciężyły monety naszej produkcji świadczy nie tylko o unikalności projektów i kunszcie naszych mincerzy, ale jest również dowodem, że od lat z powodzeniem łączymy rozbudowaną ofertę skierowaną do szerokiego grona odbiorców, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych oraz stosowaniem zarówno klasycznych, jak również zaawansowanych technik menniczych w produkcji naszych monet - podsumowuje Siemowit Kalukiewicz, Dyrektor Pionu Produkcyjno-Operacyjnego Mennicy Polskiej S.A.

 

Zwycięzcą w kategorii „Moneta klasyczna” została srebrna moneta o nominale 10zł z Serii Wielcy polscy ekonomiści – „Mikołaj Kopernik”. Moneta zaprojektowana przez Sebastiana Mikołajczaka. Wyróżnienie otrzymał również Narodowy Bank Polski odpowiadający za emisję nagrodzonej monety i będący jednocześnie zamawiającym jej wykonanie w Mennicy Polskiej S.A..Klasyczny kształt monety połączony został z nowoczesnym designem zdobień i wykorzystaniem najnowszych technik produkcji. Na awersie monety przedstawiono fragment rękopisu rozprawy Mikołaja Kopernika pt. „Rozprawa o biciu monety”. Na rewersie monety znajduje się wizerunek samego Mikołaja Kopernika. Moneta wykonana w srebrze próby Ag925 o masie 14,14 g oraz średnicy  32,00 mm wykonana w technice proof stemplem lustrzanym.

Najwyższe wyróżnienie w kategorii „Oryginalna technologia” otrzymała wielokrotnie nagradzana moneta o nominale 10 Dolarów „Car Kolokoł”, która jest pierwszą na świecie monetą trójwymiarową w kształcie dzwonu, będącego wiernym odwzorowaniem  najcenniejszego zabytku moskiewskiego Kremla. Została wykonana ze srebra próby Ag 999 oraz masie 4oz i przedstawia wizerunki carycy Anny Iwanowny Romanowej i cara Aleksego Michajłowicza Romanowa oraz postaci Matki Boskiej, Chrystusa, Jana Chrzciciela, Świętej Anny i Świętego Piotra. Przeniesienie detali zdobień liczącego ponad 6 metrów wysokości dzwonu na powierzchnię ponad sto razy mniejszą było dużym wyzwaniem dla twórców monety. Kolejne wyróżnienie przyznane niezwykle trudnej oraz zaawansowanej technologicznie monecie Car Kolokoł to wyraz uznania dla precyzji pracy oraz ambicji reprezentowanych przez mincerzy Mennicy Polskiej.

Trzecie wyróżnienie Mennica Polska otrzymała w kategorii „Unikalna koncepcja” za monetę Trzęsienie ziemi. Jest to 2-dolarowa srebrna moneta,  na stronie awersowej wykonana w technice Antique finisz, natomiast po stronie rewersowej platerowana selektywnie miedzią. Na jej awersie znajduje się obraz zniszczonego miasta po trzęsieniu ziemi oraz godło Fidżi. Rewers monety inspirowany był powierzchnią ziemi po naturalnym kataklizmie. Kolor monety imituje rzeczywisty kolor spalonej ziemi pokrytej piaskiem. Za produkcją monety stoi szczytna idea pomocy poszkodowanym w trzęsieniu ziemi i zjednoczenia  z ofiarami sił natury. Moneta wykonana na zamówienie oraz współpracy z Mennicą Gdańską.

technologię HCE lub NFC – podkreśla Jacek Sieński, Dyrektor Działu Handlowego Płatności Elektronicznych Mennicy Polskiej.

Dodatkowe informacje:
Karolina Mystek


  tel.: +48 604 262 362