Ekspercka prezentacja Mennicy Polskiej w ramach XV Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego TRANSEXPO

22 października 2021

W dniach 27-29 października eksperci Mennicy Polskiej wezmą udział w XV Międzynarodowych Targach Transportu Zbiorowego TRANSEXPO organizowanych w Kielcach. Podczas pierwszego dnia wydarzenia zaprezentują pionierskie w skali kraju rozwiązanie związane z płatnościami w komunikacji miejskiej. Zostało ono zgłoszone do konkursu głównego, którego wyniki poznamy już w przyszłym tygodniu.

Pierwsze i jedyne takie wdrożenie w Polsce

Podczas Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego TRANSEXPO, które odbędą się pod koniec października, eksperci Mennicy Polskiej szczegółowo omówią innowację w zakresie informatycznych systemów wnoszenia opłat za przejazdy środkami transportu publicznego. Pionierskie wdrożenie zostało zrealizowane we współpracy z Mastercard oraz Zarządem Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

– Rozwiązanie, w ramach którego karta płatnicza jest równoprawnym dla kart miejskich identyfikatorem biletów okresowych, to pierwsze typu wdrożenie w Polsce – mówi Jacek Sieński, Dyrektor Działu Handlowego Płatności Elektronicznych w Mennicy PolskiejBilet okresowy, zakupiony za pośrednictwem portalu pasażera Bydgoskiej Karty Miejskiej (BKM), jest aktywny od momentu finalizacji transakcji. To oznacza, że pasażer nie ma potrzeby korzystania z automatu stacjonarnego czy wizyty w biurze obsługi klienta lub innym punkcie, gdzie wcześniej doładowywał kartę miejską. W przypadku kontroli wystarczy natomiast tylko karta płatnicza, do której wcześniej przypisaliśmy bilet w portalu internetowym BKM – dodaje.

Nowatorskie rozwiązanie zostało po raz pierwszy wprowadzone w Bydgoszczy. Do czasu wdrożenia nośnikiem i zarazem identyfikatorem biletów okresowych była wyłącznie elektroniczna karta miejska, emitowana przez tamtejszy Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Innowacje Mennicy Polskiej doceniane przez ekspertów

Rozwiązanie zostało zgłoszone do oficjalnego konkursu w ramach Targów TRANSEXPO w kategorii „Systemy pobierania opłat”. W tej samej kategorii Mennica Polska otrzymała nagrodę główną (medal) już dwukrotnie – w 2016 roku (XIII edycja targów) i w 2018 roku (XIV edycja targów) – za rozwiązanie Open Payment System (OPS). Opiera się ono na uniwersalnym terminalu biletowym, działającym w oparciu o technologię EMV, która daje nieograniczone możliwości rozwoju i konfiguracji taryf biletowych w oparciu o bankowe karty płatnicze.

Zapraszamy na stoisko Mennicy Polskiej (nr 4), zlokalizowane w hali C.