Kolejne miasto skorzysta z innowacyjnego Open Payment System. Mennica Polska wygrała konkurs w Poznaniu

12 stycznia 2022

Już niedługo mieszkańcy Poznania i turyści będą mogli skorzystać z wygodnych płatności bezgotówkowych w środkach transportu publicznego. Dzięki Open Payment System należność za przejazd uregulują już na pokładzie autobusu lub tramwaju zbliżeniową kartą płatniczą lub smartphonem obsługujący technologię HCE lub NFC. Umowa z Mennicą Polską została podpisana na 5 lat, licząc od dnia wdrożenia rozwiązania, planowanego na koniec sierpnia br.

„Wybierz, zbliż i jedź” już w tym roku w Poznaniu

W ramach Open Payment System na ekranie inteligentnego terminala obsługiwanego przez Mennice Polską wystarczy wybrać bilet i przyłożyć kartę płatniczą lub smartphone obsługujący technologię HCE lub NFC. Bez potrzeby posiadania papierowej wersji biletu przed wejściem do pojazdu.

– Nasz OPS to rozwiązanie wpisujące się w ideę smart city. Dla pasażerów to  oszczędność czasu i większa wygoda podróżowania środkami transportu publicznego – mówi Jacek Sieński, Dyrektor Działu Handlowego Płatności Elektronicznych w Mennicy PolskiejAkceptacja transakcji trwa tylko pół sekundy, ponieważ weryfikacja środków następuje dopiero po dokonaniu transakcji. Jednocześnie pierwsza płatność jest akceptowana domyślnie – dodaje.

Podczas kontroli ważność biletu potwierdzimy w taki sam sposób, w jaki zrealizowaliśmy zakup. 
Jeśli transakcja została zrealizowana kartą zbliżeniową, to właśnie ją przyłożymy do czytnika kontrolera. Jeśli natomiast korzystaliśmy z płatności za pośrednictwem smartphone`a, to zakup biletu potwierdzimy telefonem. Jednocześnie pasażer ma zawsze dwie opcje wykazania, że posiada uprawnienie do przejazdu w ramach danego kursu – może potwierdzić ważność biletu w czytniku kontrolerskim oraz w kasowniku zainstalowanym w środku transportu, którym aktualnie podróżuje.

Bezpiecznie i wygodnie z Open Payment System 

Korzystając z rozwiązania Mennicy Polskiej pasażer ma gwarancję maksymalnego bezpieczeństwa transakcji. Poświadcza to m.in. specjalistyczny certyfikat PCI DSS, przyznawany po spełnieniu przez ubiegający się o niego podmiot rygorystycznych wytycznych organizacji płatniczych VISA i Mastercard. 

Dla każdej transakcji zakupu biletu system generuje specjalny numer tzw. token w postaci ciągu znaków. W praktyce osoba kontrolująca nie ma dostępu ani do numeru karty ani do środków na koncie pasażera. Po zbliżeniu karty lub smartphone`a do czytnika kontroler dostaje jedynie potwierdzenie, czy dany pasażer posiada uprawnienie do przejazdu.

Innowacje Mennicy Polskiej z branżowymi nagrodami

Open Payment System został już dwukrotnie nagrodzony podczas Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego TRANSEXPO w kategorii „Systemy pobierania opłat” – w 2016 i 2018 roku.

W październiku ub.r. Mennica Polska została nagrodzona medalem podczas Targów TRANSEXPO za pionierskie rozwiązanie, w ramach którego karta płatnicza pełni funkcję identyfikatora biletów okresowych. Zostało ono wdrożone po raz pierwszy w Bydgoszczy we wrześniu 2020 roku.