Zakup biletu okresowego potwierdzisz na dwa sposoby. Kolejne udane wdrożenie Mennicy Polskiej i Mastercard w Bydgoszczy

3 listopada 2021

Mieszkańcy Bydgoszczy jako pierwsi w Polsce, będą mogli skorzystać z aplikacji mobilnej z dodatkowym udogodnieniem, które dotyczy biletów okresowych. Nowością w skali rynku jest umożliwienie pasażerom potwierdzenia uprawnienia do przejazdu na dwa sposoby w ramach tzw. mobilnego portfela kartowego.

Pierwsze takie wdrożenie w Polsce

Mieszkańcy Bydgoszczy będą mogli potwierdzać uprawnienie do przejazdu na podstawie biletu okresowego na dwa sposoby – w nowej aplikacji mobilnej Mint Mobile Bydgoszcz, a dodatkowo jednym z trzech innych identyfikatorów (karta miejska, elektroniczna legitymacja studencka oraz karta płatnicza). Aplikacja jest już dostępna w sklepie AppStore, a już niebawem w Google Play.

Efektem wdrożenia Mennicy Polskiej i Mastercard jest innowacja w skali rynku, która ma szansę zaoszczędzić pasażerom komunikacji miejskiej sporo stresu, np. w przypadku kontroli uprawnienia do przejazdu środkami transportu publicznego. Istotą rozwiązania jest to, że bilet okresowy kupiony w aplikacji mobilnej Mint Mobile Bydgoszcz można przypisać do zarejestrowanego uprzednio identyfikatora kartowego. To oznacza, że:

– Jeśli zapomnimy telefonu, rozładuje się nam aparat lub zwyczajnie nie będziemy mieć zasięgu, zawsze możemy potwierdzić wcześniejszy zakup biletu okresowego innym identyfikatorem zarejestrowanym w aplikacji. Analogicznie, jeśli zgubimy np. kartę miejską lub kartę płatniczą, którą przypisaliśmy do biletu okresowego, możemy potwierdzić uprawnienie do przejazdu przez aplikację Mint Mobile Bydgoszcz – mówi Jacek Sieński, dyrektor Działu Handlowego Płatności Elektronicznych w Mennicy PolskiejTo duże udogodnienie, które w wielu sytuacjach pozwoli nam podróżować środkami komunikacji miejskiej z większym spokojem, bez konieczności późniejszej wizyty w punktach obsługi klienta, aby wyjaśniać, że jesteśmy posiadaczami aktualnego biletu okresowego – dodaje.

Dodatkowo, jeżeli kupimy bilet okresowy w innym kanale sprzedaży (np. w automacie stacjonarnym lub w sklepie www) dla dowolnego identyfikatora kartowego (tj. dla karty BKM, zbliżeniowej karty płatniczej lub elektronicznej legitymacji studenckiej) to w przypadku kontroli również będziemy mogli potwierdzić posiadanie biletu w aplikacji Mint Mobile Bydgoszcz. Warunek jest jeden – identyfikatory musimy uprzednio zarejestrować w aplikacji.

– Cieszymy się z kolejnego wspólnego wdrożenia innowacyjnych rozwiązań, których celem jest niezmiennie upraszczanie życia mieszkańców miast. Ten pierwszy w Polsce projekt jest dowodem na to, że w efekcie silnych partnerstw powstają rozwiązania, których oczekują konsumenci, coraz bardziej otwarci na innowacyjne rozwiązania mobilne. W Mastercard nieustannie działamy w kierunku budowania przyjaznych, inteligentnych miast, a to, co udało nam się wspólnie z Mennicą osiągnąć w Bydgoszczy jest kolejnym tego przykładem – podkreśla Kamila Kaliszyk, dyrektor ds. rozwoju rynku w polskim oddziale Mastercard Europe.

Jak skorzystać z udogodnienia?

Aby skorzystać z profitów, wynikających z wdrożenia Mennicy Polskiej i Mastercard, pasażer powinien pobrać aplikację Mint Mobile Bydgoszcz ze sklepu App Store lub Google Play i zarejestrować w niej swoje konto.

W kolejnym kroku nowy użytkownik przejdzie przez rejestrację i weryfikację profilu (zdjęcie dowodu osobistego oraz tzw. selfie), która umożliwi zakup biletu okresowego przez aplikację. Należy w tym miejscu podkreślić, że konieczność przejścia przez potwierdzenie tożsamości wynika z przepisów prawa i jest to niezbędny krok tylko w przypadku zakupu imiennego biletu okresowego (nie jest to obligatoryjne w przypadku transakcji zakupu biletów jednorazowych czy czasowych). Ponadto zdjęcia dokumentów nie są przechowywane przez operatora po zakończonej weryfikacji profilu.

Ostatnim etapem będzie dodanie do aplikacji identyfikatorów kartowych w postaci bankowej zbliżeniowej karty płatniczej, karty miejskiej BKM lub Elektronicznej Legitymacji Studenckiej. W tym celu użytkownik powinien wybrać z menu bocznego zakładkę „Moje identyfikatory”, a następnie opcję „Dodaj identyfikator” oraz typ identyfikatora, jaki zamierza przypisać do konta. Po wypełnieniu formularza, odpowiedni dokument znajdzie się w portfelu identyfikatorów w aplikacji i będzie mógł być wykorzystywany jako dodatkowy nośnik biletu okresowego.

  

Rys. 1, 2 i 3: Ekran główny oraz ekrany rejestracji profilu podstawowego użytkownika w aplikacji Mint Mobile Bydgoszcz

Rys. 4: Ekran rejestracji Profilu Rozszerzonego użytkownika w aplikacji Mint Mobile Bydgoszcz

 

Rys. 5 i 6: Menu boczne, ekran wyboru opcji „Moje identyfikatory” oraz ekran wyboru dodawanego typu identyfikatora

Innowacje od Mennicy Polskiej

Obecne wdrożenie Mennicy Polskiej i Mastercard, we współpracy z Zarządem Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy, to kolejna innowacja w skali całego rynku płatności za przejazdy środkami transportu publicznego.

– Od września ubiegłego roku Bydgoszczanie – jako pierwsi i jak dotychczas jedyni w Polsce – mogą potwierdzać zbliżeniową kartą płatniczą uprawnienia do przejazdu autobusem lub tramwajem na podstawie biletu okresowego. Co więcej, nasi pasażerowie już ponad 10 lat temu, również jako pierwsi w kraju, mogli podróżować z biletem okresowym zakupionym online zapisanym w systemie centralnym, bez potrzeby kodowania go na karcie BKM – wyjaśnia Rafał Grzegorzewski, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy Tego typu rozwiązania wpisują się w ideę smart city, która w naszym przypadku materializuje się w postaci konkretnych wdrożeń służących mieszkańcom – dodaje.

Warto jednocześnie przypomnieć, że od 2010 roku za pośrednictwem specjalnej platformy www stworzonej przez Mennicę Polską możliwe jest złożenie wniosku o wydanie spersonalizowanej karty miejskiej, założenie imiennego profilu, jak również zakup biletów okresowych powiązanych z kartą miejską. W celu kontroli uprawnienia do przejazdu środkami komunikacji miejskiej bilet przypisany do identyfikatora, czyli karty BKM, jest dostępny dla sprawdzarki kontrolerskiej online z centralnego systemu informatycznego. Było to pierwsze tego typu wdrożenie na świecie.