Dzień Mincerza – wszystkiego najlepszego!

11 lutego 2013

Mincerz to od średniowiecza pracownik mennicy produkujący monety. Od ponad 40 lat obchodzimy jego święto – mincerzom Mennicy Polskiej z tej okazji składamy najlepsze życzenia!

Mincerzem (od niem. Münzer, łac. monetarius) w średniowiecznej Polsce nazywano królewskiego urzędnika zajmującego się kontrolą monety będącej w obiegu, jej wymianą i ściganiem oraz karaniem fałszerzy. Z upływem czasu mincerze tracili uprawnienia policyjno-sądowe, stając się rzemieślnikami produkującymi monety.

Mennica Warszawska, historycznie poprzedzająca działalność tej pod nazwą Mennica Polska, rozpoczęła bicie monet 10 lutego 1766 roku, kiedy to za rządów Stanisława Augusta oficjalnie uchwalono nowy system monetarny w Polsce. W dwusetną rocznicę powstania Mennicy Warszawskiej dzień 10 lutego został oficjalnie uznany za święto mennicze: Dzień Mincerza.

Współcześni mincerze obsługują nowoczesne prasy automatyczne oraz inne urządzenia, także wykorzystujące najnowsze technologie informatyczne. Obecnie w Mennicy Polskiej pracuje 20 mincerzy (w tym tzw. ustawiacze czy grawerzy), chociaż obsługa całego procesu produkcji monet wymaga współpracy około 120 osób. W przypadku monet złożonych, gdzie wklejane są np. cyrkonie lub gdzie pojawiają się elementy barwione (tampondruk czy złocenie) w ich produkcje angażują się dalsze osoby.

Jak podkreśla Grzegorz Zambrzycki, prezes Mennicy Polskiej: - Tworzenie monet to obecnie sztuka łącząca tradycyjny kunszt z nowoczesnymi technologiami. Aby kreować przedmioty technicznie doskonałe i trwałe i jednocześnie oddające emocje, niezbędny jest udział tradycyjnego rzemiosła i ludzi. Dzięki mincerzom możliwe jest tworzenie w Mennicy Polskiej monet poświęconych unikalnym wydarzeniom czy rocznicom, pięknych, ponadczasowych przedmiotów. Szczycimy się także tym, że produkujemy monety niezwykłe i innowacyjne czego przykładem ostatnie nasze osiągnięcie: pierwsza na świecie moneta cylindryczna, Fortuna Redux, gdzie powierzchnią na której znajduje się większość wizerunku monety jest rant!

Do stworzenia monety Fortuna Redux niezbędne było użycie najnowocześniejszych technologii , w tym technik laserowych. Są jednak nadal miejsca i okazje, gdzie można podziwiać tradycyjną pracę mincerza, który ręcznie wybija krążki – jedną z nich jest m.in. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Swój udział w tym święcie Mennica Polska zawsze upamiętnia wybijaniem pamiątkowych żetonów, których produkcję na żywo można podziwiać w dzień finału.