Mennica Polska po raz trzeci Mecenasem prestiżowej Nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego

4 listopada 2019

Już 21 listopada br. poznamy laureatów Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. W ramach 15. edycji nominowano autorów dziewięciu materiałów – czterech publikacji prasowych oraz dwóch internetowych, reportażu telewizyjnego, filmu dokumentalnego i książki. Mennica Polska, która jest Mecenasem inicjatywy, przekaże na rzecz zwycięzcy 50 tys. zł.

Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego przyznawana jest od 2005 roku autorom materiałów dziennikarskich, za których przygotowaniem stoi odwaga w dążeniu do prawdy, przełamywanie stereotypów oraz obiektywizm. Zwycięzca, oprócz statuetki, otrzyma również nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł. Jej fundatorem po raz trzeci z rzędu będzie Mennica Polska.

Nominacje, na podstawie wskazań członków Kapituły oraz kolegiów redakcyjnych mediów informacyjno-publicystycznych zaproszonych przez organizatora, otrzymali w bieżącym roku:

  • Karolina Baca-Pogorzelska i Michał Potocki („Dziennik Gazeta Prawna”) za cykl artykułów na temat importu do Polski węgla z Rosji oraz z Donbasu 
  • Wojciech Czuchnowski i Agnieszka Kublik („Gazeta Wyborcza”) za cykl artykułów śledczych dotyczących tzw. "afery KNF" 
  • Wojciech Czuchnowski i Iwona Szpala („Gazeta Wyborcza”) za cykl artykułów poświęconych tzw. "aferze Srebrnej"
  • Magdalena Gałczyńska (Onet) za artykuł pt. "Farma trolli w ministerstwie sprawiedliwości, czyli za czynienie dobra nie wsadzamy
  • Tomasz Patora i Patryk Szczepaniak (TVN/TVN24) za reportaż dotyczący sprzedaży chorego bydła
  • Grzegorz Rzeczkowski za książkę pt. "Obcym alfabetem. Jak ludzie Kremla i PiS zagrali podsłuchami"
  • Marek i Tomasz Sekielscy za film dokumentalny pt.  "Tylko nie mów nikomu" opublikowany w serwisie YouTube
  • Patryk Słowik („Dziennik Gazeta Prawna”) za cykl artykułów o kryzysie lekowym 
  • Mariusz Zielke (publikacja w serwisie Salon24.pl) za artykuł poświęcony pedofilii 


W ramach tegoroczne edycji, trzydzieści lat od odzyskania przez Polskę wolności, zostanie również przyznana Nagroda Specjalna – Dziennikarza Dekady, za działalność zawodową w latach 2009-2019. Otrzymają ją przedstawiciele mediów, którzy w ocenie Kapituły konkursu potwierdzili swoją niezależność od nacisków, wykazali się szczególnym profesjonalizmem oraz obiektywizmem, przestrzegali etyki zawodowej i których materiały pokazywały niezakłamaną rzeczywistość. Fundatorem Nagrody Specjalnej, o łącznej wartości 300 tys. zł jest Zbigniew Jakubas.

Decyzję Kapituły poznamy 21 listopada br. podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Auli Fizyki Politechniki Warszawskiej.