Poczta Polska na 250-lecie Mennicy Warszawskiej (aktualności)

19 stycznia 2016

Wielkimi krokami zbliża się święto Mennicy Polskiej, która już 10 lutego br. zainauguruje obchody 250-lecia swojej działalności. Specjalnie na tę okoliczność Poczta Polska nakładem 270 tys. sztuk wydała znaczek pocztowy oraz kopertę „250-lecie Mennicy Warszawskiej”.

Zdjęcie źródło: Poczta Polska

Rok 2016 dla pasjonatów numizmatyki związany będzie z niezwykłym jubileuszem, który oficjalnie rozpocznie się 10 lutego w Dniu Mincerza. Jest to data symboliczna, która upamiętnia wejście w życie reformy monetarnej z 1766 r., jednocześnie została uznana za oficjalną datę założenia Mennicy Warszawskiej. Mennica Polska do końca bieżącego roku zaplanowała liczne aktywności, skierowane zarówno do amatorów monet i numizmatów, jak i  laików w kwestii mincerstwa.

Obchody 250-lecia to moment szczególny nie tylko dla Mennicy Polskiej, ale i dla całego  społeczeństwa, ponieważ niewiele jest firm, które mogą się poszczycić taką tradycją jak nasza. Bardzo mnie cieszy fakt, że w nasze święto zaangażowały się ważne krajowe instytucje, m.in. Poczta Polska, która wydała upamiętniający Mennicę Warszawską znaczek oraz kopertępowiedziała Inga Kosim, Dyrektor Marketingu Mennicy Polskiej.

 

 

Projekty w swoim przekazie odzwierciedlają część bogatej historii Mennicy Warszawskiej. Na znaczku o wartości 2,35 zł (autor: Agata Tobolczyk) widnieje fragment medalu upamiętniającego reformę monetarną z 1766 r. – autorstwa Jana Filipa Holzhaussera, nadwornego medaliera króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Sam znaczek przedstawia postać bogini Minerwy trzymającej w dłoni medalion z podobizną króla. Poniżej umieszczono róg obfitości  z wysypującymi się monetami. W tle widoczny jest Zamek Królewski w Warszawie oraz prasa mennicza, używana ówcześnie do produkcji monetarnej. Znaczek pocztowy drukowano techniką offsetową  z hot stampingiem na papierze fluorescencyjnym. Arkusz sprzedaży zawiera 8 znaczków wraz z przywieszką prezentującą awers medalu Merentibus (Zasłużonym). Format każdego znaczka to 31,25 x 43 mm.

Na kopercie widnieje reprezentatywna siedziba Mennicy Warszawskiej z 1817 r., mieszcząca się wówczas przy ulicy Bielańskiej w Warszawie (reprodukcja z ryciny F. Dietriecha z początku XIX w.). Tło stanowi przekrój przez budynek menniczy z pomieszczeniami produkcyjnymi. W projekcie znalazła się także pieczątka stylizowana na monogram „SAP” króla Stanisława Augusta Poniatowskiego zwieńczony koroną.

Niezwykła kolekcja Poczty Polskiej to gratka nie tylko dla klientów Mennicy Polskiej, ale także ozdoba kolekcji każdego filatelisty. Znaczki będzie można zakupić na poczcie lub bezpośrednio poprzez platformę internetową już 21 stycznia.